„Grypsy z celi śmierci” we wrześniu. Wstęp wolny

We wtorek 13 września w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbędzie się koncert „Grypsy z celi śmierci”. Początek o godz. 18.00, wstęp wolny. Wystąpi dla nas m.in. aktor Marcin Kwaśny.

Sercem koncertu „Grypsy z celi śmierci” są zapiski z więzienia, jakie do swojej żony Jadwigi i syna Andrzeja skierował prezes IV Zarządu Głównego WiN Łukasz Ciepliński „Pług”.

Odczyta je znany aktor Marcin Kwaśny, a towarzyszyć mu będzie muzyka grana przez Marcina Świderskiego i Marka Lipskiego.

„Grypsy” to zapis testamentu katolika i patrioty z ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, chwytający za serce każdego, któremu bliskie są wartości takie jak: „Bóg, honor i ojczyzna”.

Prezentowane grypsy po raz pierwszy zostały zebrane i opublikowane w książce „Nie mogłem inaczej żyć… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” (2007), autorstwa Elżbiety Jakimek-Zapart (IPN Kraków).

W 2020 r. publikacja uzupełniona o nowe treści została wydana pod zmienionym tytułem „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci” i rozesłana do wszystkich szkół średnich w Polsce w ramach wspólnej akcji MEiN i IPN w związku z przypadającą 1 marca 2021 r. 70. rocznicą wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN.

W 2022 r. podjęta została przez Archiwum IPN, zakończona sukcesem, próba odczytania przy pomocy wideokomparatora nieczytelnych dotąd fragmentów grypsów, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu.

Wstęp wolny. Bezpłatne bilety można wcześniej odebrać w kasie Muzeum bądź bezpośrednio przed występem.

Koncert „Grypsy z celi śmierci” odbędzie się w naszym Muzeum po raz kolejny – wcześniej mieliśmy przyjemność go zaprezentować ostrołęczanom w czerwcu 2021 roku i cieszył się sporym zainteresowaniem.

Koncert „Grypsy z celi śmierci”

• wtorek 13 września, godz. 18.00
  • wstęp wolny
  • Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Ostrołęka, ul. Romualda Traugutta 19
  • Marcin Kwaśny – aktor znany z takich filmów o Żołnierzach Niezłomnych jak: „Historia Roja”, „Pilecki” czy „Wyklęty”. Za rolę w filmie „Rezerwat” otrzymał nagrodę na XI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Golden Brig w Odessie, a za scenariusz tego filmu nagrodzono go na V Nadbałtyckim Festiwalu Debiutów Filmowych w Swietłogorsku w Rosji.
  • Marcin Świderski – saksofonista, uznany muzyk i kompozytor. Porusza się w rejonach nie tylko muzyki jazzowej, ale i klasycznej oraz współczesnej.
  • Marek Lipski – ceniony kompozytor, aranżer, pianista. Jego muzyczne inspiracje i doświadczenie oparte są na różnorodnych gatunkach – od klasyki przez muzykę rockową i popularną po jazz. Od wielu lat jego działalność skupia się wokół muzyki rozrywkowej.