Spotkaliśmy się z Mateuszem Lachowskim – reżyserem i dziennikarzem. Nasz gość w 2022 r. zajął III miejsce w konkursie na Dziennikarza Roku Grand Press.
Od 24 lutego 2022 r. pracuje jako korespondent wojenny, obecnie w telewizji Polsat. W trakcie spotkania „Bucza, Hostomel, Irpień, Izium. <<Russkij Mir>> w natarciu” dowiedzieliśmy się o historycznych korzeniach współczesnego imperializmu rosyjskiego, jak Ukraińcy zapatrują się na koncepcję „russkiego mira”, jak obecnie wygląda sytuacja na froncie w Donbasie czy wreszcie jakie są perspektywy rozwoju stosunków polsko-ukraińskich po zakończeniu wojny (w kontekście wojskowym i politycznym).
Mateusz Lachowski opowiedział sporo o pracy korespondenta wojennego. Usłyszeliśmy m.in. o jego przeżyciach na linii frontu, o codziennym życiu żołnierzy liniowych, a także o położeniu ludności cywilnej, która pozostała na terenach bezpośrednio objętych walkami. Podczas dyskusji zostały poruszone również wątki stosunku Ukraińców do Polaków, nacjonalizmu ukraińskiego czy też pomocy jaką państwo polskie przekazuje do Kijowa.
Nasz gość opowiedział też o swoich osobistych motywacjach, które skłoniły go do wyjazdu na Ukrainę, oraz o doświadczeniach z pobytu w miejscowościach Bucza, Izium, Irpień, Wuhledar, Kramatorsk i innych dotkniętych rosyjską agresją.
Dziennikarz przybliżył także zagadnienia związane z udziałem Polaków (oraz innych nacji) w walkach na Ukrainie, dostarczył wielu informacji o polskich medykach pola walki niosących pomoc Ukraińcom oraz podzielił się swoimi rozważaniami dotyczącymi planowanej ukraińskiej ofensywy.
Po zakończeniu części oficjalnej zgromadzona publiczność, wśród której znalazło się kilka osób z Ukrainy – miała okazję bezpośrednio porozmawiać z Mateuszem Lachowskim, uzyskać autografy, podzielić się swoimi osobistymi refleksjami.
Z pewnością powrócimy do tematu wojny na Ukrainie. Planujemy kolejne spotkania z równie interesującymi gośćmi.