1 września ogólnopolska premiera filmu „Raport Pileckiego”

1 września 2023 roku będzie mieć miejsce ogólnopolska premiera filmu „Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Nasze Muzeum jest jednym z patronów tej produkcji.

Film przybliży historię rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, który z narażeniem życia celowo dał się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Tam zorganizował konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce napisał raporty, w których podjął próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach.

Następnie wziął udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczył w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech.

Po powrocie do Polski został aresztowany przez władze komunistyczne, był bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazano go na śmierć.

Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”.

Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

„Raport Pileckiego” twórcy:

• reżyseria – Krzysztof Łukaszewicz