HISTORIA MUZEUM

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych – polskich Bohaterach, którzy po latach wojennych i konspiracyjnych zmagań z Niemcami, podjęli dalszą bezkompromisową walkę o wolną Polskę z nowym sowieckim okupantem powinna być żywa i pielęgnowana w naszym społeczeństwie.

Po czasie PRL-owskiej pogardy dla prawdy i systemowego fałszowania dziejów wiernych Żołnierzy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, którzy stanęli do walki na śmierć i życie o godności i honor Polski, przyszedł czas i możliwość, by otwarcie powiedzieć, kim naprawdę byli Wyklęci.

Niestety, już nawet w wolnej Polsce przez lata trudno było doszukać się istotnych działań na szczeblu państwowym, które godnie uhonorowałyby skazanych przez komunistów na hańbę i zapomnienie Bohaterów czasów powojennych. Pamięć trwała w rodzinach i środowiskach patriotycznych.

Inicjatywa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych spotkała się z różnymi przeciwnościami, ale w końcu została przyjęta przez Sejm RP.

Od 1 marca 2011r. Święto Niezłomnych zostało wpisane do kalendarza polskich świąt narodowych. Jednakże nawet po tych wydarzeniach wielu Polaków wciąż wskazywało na brak szczególnego miejsca w kraju, gdzie można byłoby wyeksponować historię Żołnierzy Wyklętych i ich niezłomnej walki.

W kręgach ostrołęckich parlamentarzystów, samorządowców oraz stowarzyszeń historycznych i organizacji społecznych zrodził się pomysł utworzenia na północno-wschodnim Mazowszu (terenie powszechnego oporu Żołnierzy i ludności cywilnej wobec narzucanego ustroju komunistycznego) Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Efektem wspólnych działań była przygotowana przez prezydenta Ostrołęki uchwała Rady Miasta z dnia 28 lutego 2013r. o powołaniu do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Inicjatywa ta  po kilku latach spotkała się przychylnym przyjęciem ze strony polskiego rządu i ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego.

Udało się pozyskać środki z budżetu państwa niezbędne do przebudowy i modernizacji siedziby Muzeum (w budynku więziennym z 1904r.) oraz do realizacji nowoczesnej wystawy stałej.

Muzeum jako placówka państwowa została otwarta dla zwiedzających 1 marca 2022r.

W MŻW pragniemy przypomnieć i pokazać ludzi wyjątkowych, wiernych Ojczyźnie i słowom składanej przysięgi, ich walkę, bohaterstwo i ofiarę.

Chcemy  też wskazać na motywacje i ideały Niezłomnych, by w systematyczny i przystępny sposób wypełniać ciągle istniejącą lukę w zbiorowej pamięci współczesnych pokoleń.

Wierzymy, że ta skromna i wciąż nowa instytucja będzie nie tylko atrakcyjną placówką muzealną, ale stanie się również symbolicznym miejscem pamięci o Bohaterach walk o „sprawy najświętsze” prowadzonych w dramatycznym czasie powojennym na terenie całej
II Rzeczpospolitej.

Wierzymy także, że ideały i wartości, dla których Żołnierze Wyklęci żyli, walczyli i umierali także dziś będą zachwycać i inspirować.

WAŻNE DATY

28 lutego 2013 r. – uchwała Rady Miasta Ostrołęki w sprawie powołania do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce,

7 marca 2016 r. – podpisanie umowy w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji) – jej sygnatariuszami byli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski,

sierpień 2016 r. – rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej Muzeum,

14 lipca 2017 r. – uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, firmą Budimex,

1 marca 2019 r. – oficjalne zakończenie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, w którym wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Relację z tego wydarzenia można znaleźć tutaj,

październik 2019 rok – rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę pierwszej części wystawy stałej. Ekspozycję przygotuje firma Deko-bau

30 kwietnia 2020 r. – zawarcie umowy na wykonanie pierwszej części wystawy stałej.

30 grudnia 2020 r. – podpisanie umowy ws. połączenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji) z Muzeum Żołnierzy Wyklętych utworzonym zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 12 sierpnia 2020 r.

1 lutego 2021 r. – Muzeum staje się państwową instytucją kultury prowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

6 maja 2021 r. – podpisanie umowy na budowę i wyposażenie sali kinowej.

21 czerwca 2021 r. – podpisanie umowy na dokończenie finalnego etapu wystawy stałej Muzeum z firmą Deko-Bau.

1 marca 2022 r. – uroczyste otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.