Historia Muzeum

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych – o ludziach, którzy po latach okupacji niemieckiej postanowili dalej walczyć o wolną Polskę z nowym okupantem sowieckim, jest ciągle żywa w naszym społeczeństwie i to zarówno w kraju jak i na naszym lokalnym podwórku.

Po latach walki z prawdą i próbą zdeptania historii tych wspaniałych wiernych żołnierzy Rzeczypospolitej, którzy stanęli do walki na śmierć i życie o godność i honor Polski, przyszedł czas, by głośno powiedzieć kim byli. Lecz w wolnej Polsce trudno było doszukać się inicjatyw na szczeblu państwowym, które godnie uhonorowałyby tych wspaniałych synów polskiej ziemi.

Inicjatywa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego o ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych spotkała się z oporami, ale w końcu została przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i od 1 marca 2011 r. jest on obchodzony uroczyście. Jednak wciąż odczuwalny był brak centralnego miejsca w kraju, gdzie można byłoby wyeksponować historię tych żołnierzy i ich niezłomnej walki.

Dlatego też w kręgach ostrołęckich parlamentarzystów, samorządowców, m.in., w osobie prezydenta miasta Ostrołęki oraz stowarzyszeń historycznych i organizacji społecznych zrodził się pomysł utworzenia w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Efektem działań wspomnianych wyżej osób była podjęta przez Radę Miasta Ostrołęki w dniu 28 lutego 2013 uchwała o powołaniu do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Chcemy pokazać ludzi, miejsca, potyczki i bitwy ale też wskazać na motywacje i ideały, by w systematyczny sposób wypełniać ciągle istniejąca lukę w zbiorowej pamięci naszego pokolenia. Wierzymy, że ostrołęckie Muzeum będzie nie tylko placówką badawczą, ale stanie się również symbolicznym miejscem pamięci o bohaterach i walkach na terenie całej II Rzeczypospolitej.

Ważne daty

28 lutego 2013 rok – uchwała Rady Miasta Ostrołęki w sprawie powołania do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce,

7 marca 2016 – podpisanie umowy w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji) – jej sygnatariuszami byli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski,

sierpień 2016 – rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej Muzeum,

14 lipca 2017 rok – uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, firmą Budimex,

1 marca 2019 rok – oficjalne zakończenie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, w którym wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Relację z tego wydarzenia można znaleźć tutaj,

październik 2019 rok – rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę pierwszej części wystawy stałej. Ekspozycję przygotuje firma Deko-bau.