Nowoczesna, multimedialna wystawa stała naszego Muzeum ukazuje fenomen polskiego oporu przeciwko sowietyzacji Polski po 1945 roku.
Ekspozycja opowiada historię Żołnierzy Wyklętych, rozpoczynając od czasów przedwojennych i początku II wojny światowej. Przedstawia skomplikowane losy Polaków i sprawy polskiej na tle wielkiej polityki, a także walkę podziemia antykomunistycznego, której celem była prawdziwa niepodległość Ojczyzny.
Wielu Polaków, którzy jako pierwsi z bronią w ręku przeciwstawiali się najeźdźcom, po zakończeniu wojny stawiło zbrojny opór przeciwko sowieckiemu okupantowi – przeciwko aparatu władzy i terroru, bezwzględności komunistów wspieranych przez obce wojska.
Dzięki wystawie dowiemy się jak wyglądał proces sowietyzacji Polski, jak trudne wybory stały przed żołnierzami i społeczeństwem niegodzącymi się na narzucanymi siłą regułami funkcjonowania państwa.
Ekspozycja przybliża zwiedzającym nurty podziemia antykomunistycznego, a także podejmowane przez Żołnierzy Wyklętych akcje zbrojne, największe bitwy podziemia. Poznamy dzięki niej też najważniejsze postaci Niezłomnych.
Opowiada wreszcie o wymiarze sprawiedliwości w systemie represji stalinowskich, o procesach pokazowych, propagandzie i komunistycznych zbrodniach.
Wystawę jest otwarta od wtorku do soboty w godz. 10.00 – 18.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00 – 16.00. Można ją zwiedzać z przewodnikiem bądź z audioprzewodnikiem.
Dla grup (ponad 8) osób prowadzone są rezerwacje, których można dokonać pod numerem 510 139 061 lub pisząc e-maila na [email protected].
REGULAMIN ZWIEDZANIA WYSTAWY STAŁEJ
Listę osób uprawnionych do ulg można znaleźć w Regulaminie sprzedaży biletów wstępu do Muzeum Żołnierzy Wyklętych.