Wydaliśmy kolorowankę „Niepodległa i Wy”

Z okazji święta odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 190. rocznicy wybuchu powstania listopadowego wydaliśmy kolorowankę „Niepodległa i Wy” z łamigłówkami dla młodszych, ale i tych nieco starszych.

Jeszcze przed 11 listopada egzemplarze jej przesłaliśmy m.in. do szkół i przedszkoli w Ostrołęce w nadziei, że zaciekawią, zainspirują, a może pomogą w zajęciach o historii naszego kraju.

Pomysł na opracowanie kolorowanek narodził się pod koniec 2018 r. Zaczęło się od akcji edukacyjnej „Niepodległa i Wy”, która spotkała się z szerokim zainteresowaniem ze strony placówek oświatowych (szerzej tutaj).

Wtedy to zostały opracowane pierwsze projekty. Część z nich była udostępniana w sieci (szerzej tutaj). Wraz z upływem powstawały kolejne plansze. Wydanie ich w formie drukowanej było więc kwestią czasu.

Autorzy – Daria Deptuła i Maciej Kordas z naszego działu edukacji – dołożyli starań, aby zachować różnorodność, tak pod względem tematyki, jak również poziomu trudności. Dzięki temu z książeczki mogą korzystać dzieci i dorośli.

Wśród poruszonych wątków znalazły się m.in.:

• Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego,
  • działalność dyplomatyczna Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego,
  • utworzenie „Błękitnej Armii” Hallera.

Zawarte zostały też liczne ciekawostki historyczne, o których podręczniki najczęściej milczą (np. problem „kuchni wojennej” lub szyfrowania wiadomości podczas powstania wielkopolskiego).
Wszystkie materiały powstały w oparciu o źródła archiwalne: stare zdjęcia, pocztówki, druki ulotne itp.