Od 1 do 4 sierpnia w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Zapraszamy na koncerty i występy, seanse w kinie, grę terenową. Przygotowaliśmy też plakaty prezentujące powstańców związanych z Ziemią Ostrołęcką – znajdziecie je na przystankach MZK.
1 sierpnia 2024 minie 80 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętając o tej okrągłej rocznicy, pragniemy wpisać ją w kontekst historii Ostrołęki i regionu.
To także nasza historia – według dotychczasowych ustaleń, w oparciu o rejestry prowadzone przez Muzeum Powstania Warszawskiego oraz badania lokalnych historyków, liczba uczestników tego zrywu niepodległościowego związanych z Ostrołęką i powiatem ostrołęckim wynosi około 100 osób.
We współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji w Ostrołęce i Fundacją Splot Pamięci zorganizowaliśmy akcję informacyjno-edukacyjną w przestrzeni miasta.
Na kilkudziesięciu wiatach przystankowych na terenie Ostrołęki znajdziecie plakaty autorstwa Natalii Iwańskiej prezentujące sylwetki kilku osób – uczestników i uczestniczek powstania warszawskiego związanych z Ziemią Ostrołęcką. Akcję honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Ostrołęki Paweł Niewiadomski.
Biogramy kolejnych osób przybliżymy na wystawie plenerowej, którą można będzie oglądać na dziedzińcu Muzeum.
Obchodom rocznicy będzie towarzyszyć szereg wydarzeń, na które zapraszamy Państwa w dniach 1-4 sierpnia.
Wstęp na wszystkie jest bezpłatny. UWAGA: seans „Miasto ruin” oraz koncerty odbędą się w sali kinowej. Liczba dostępnych dla publiczności miejsc będzie ograniczona.
Program obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:
czwartek 1 sierpnia
16.15 – Film „Miasto ruin”
„Miasto ruin” to ponad pięć minut symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Obraz w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej. Pierwsza na świecie cyfrowa rekonstrukcja zniszczonego miasta.
16.25 – Film „Miasto ruin”
18.00 – Tańce starej Warszawy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „BezWianka”
Zespół działa od 2003 r. w Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. Wielokrotnie brał udział w wydarzeniach organizowanych w regionie, brał udział w festiwalach w kraju i zagranicą. Był także wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Ostrowskiego Festiwalu Tańca – „Wirujący Krąg”.
18.30 – „Miasto ruin”
18.50 – „Miasto ruin”
19.00 – Tańce starej Warszawy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „BezWianka”
piątek 2 sierpnia
18.00 – koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej „Umówmy się na dziś”
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to przedwojenna Orkiestra 2.0 – fascynacja złotą erą polskiej muzyki rozrywkowej i sięganie do zapomnianych często przebojów bez zamykania ich w muzeum.
Udowadnia, że muzyka sprzed prawie 100 lat świetnie sprawdza się tu i teraz – w klubie, na koncercie, na potańcówce czy w słuchawkach. Tanecznie, lekko, pomysłowo, ale i z szacunkiem do przedwojennych aranży i warszawskiej muzycznej historii.
Zapomniane szlagiery, wzruszające walce, namiętne tanga, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy, świat Astona, Tuwima, braci Goldów, Ordonówny – to, co najlepsze z dawnej sceny, radia i srebrnego ekranu, dzięki Orkiestrze dziś zyskuje drugie życie w najlepszym stylu!
W Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej duch dawnej Warszawy z optymizmem patrzy w przyszłość – pamięta o retro uroku i szyku, a zarazem świetnie czuje się w XXI wieku!
Wystąpią: Gabriela Mościcka (śpiew, akordeon), Lena Nowak (klarnet), Krzysztof Baranowski (gitara, mandolina), Jakub Fedak (wibrafon), Mateusz Kowalski (perkusjonalia), Kazimierz Nitkiewicz (trąbka), Łukasz Owczynnikow (kontrabas).
sobota 3 sierpnia
18.00 – „Powstańczy szlak Mieczysława Fogga «Ptaszka»” i otwarcie wystawy poświęconej Foggowi
Na spotkaniu poświęconym powstańczym losom Mieczysława Fogga „Ptaszka” jego prawnuk Michał Fogg wraz z słuchaczami przejdzie powstańczy szlak barda Powstania, „zatrzymując się” w kilkunastu wybranych konkretnych miejscach, przybliżając jego występy.
Będą to wspomnienia najtragiczniejszych dni stolicy oczyma barda powstania. Dowiemy się dla kogo i w jakich warunkach śpiewał, jakie były reakcje słuchaczy i jak na nich to oddziaływało, czym dla samego bohatera były te występy i jakie pociągnęło to za sobą skutki w jego dalszym życiu i karierze.
Wysłuchamy piosenek które podnosiły na duchu powstańców i ludność cywilną, m.in. „Pałacyku Michla”, „Marszu Mokotowa” czy „Piosenki o mojej Warszawie”.
Ponadto zostanie otwarta wystawa czasowa z pamiątkami po Mieczysławie Foggu. Zwiedzać ją będzie można do końca sierpnia.
niedziela 4 sierpnia
15.00 – 17.30 – Gra terenowa „Powstanie Warszawskie”
Zachęcamy do udziału w naszej grze terenowej! Jej uczestnicy otrzymają kartę zadań z pytaniami i końcowym hasłem do uzupełnienia. Pomocna będzie mapa, którą opublikujemy w momencie rozpoczęcia rywalizacji.
Liczyć się będzie czas, ale też liczba zdobytych punktów za poszczególne odpowiedzi oraz hasło.
Udział w grze jest bezpłatny, a zapisać się będzie można w jednej z dwóch kategorii: team pieszy lub team rowerowy.
Zgłoszenia przyjmowane są online do 2 sierpnia, a w razie wolnych miejsc – także w dniu zawodów (godz. 13.45 – 14.45). Wcześniej prosimy zapoznać się z regulaminem.
ZGŁOSZENIA ONLINE GRA TERENOWA „POWSTANIE WARSZAWSKIE”
18.00 – Koncert „Powstać, by żyć” w wykonaniu Gabrieli Mościckiej, Leszka Zdunia oraz Orkiestry Ludwika Sarskiego
„Powstać, by żyć” to koncert poświęcony mało znanym epizodom z Powstania Warszawskiego z udziałem powstańczych małżeństw. Podczas heroicznych sześćdziesięciu trzech dni zawarto 256 małżeństw. Śluby były krótkie, a przyjęcia weselne niejednokrotnie przerywała konieczność ruszenia do walki.
Powstańcy mówili, że ślub dawał nadzieję, że stawał się namiastką dawnej przedwojennej rzeczywistości. Mimo trudnych warunków dbano o czysty elegancki strój i o podarunki.
Te były naprawdę nietypowe – np. trzy dni zwolnienia z obowiązków żołnierskich czy wanna z ciepłą wodą. Przyjęcia weselne stawały się okazją do oderwania myśli od śmierci i grozy czasu wojny.
Powstanie Warszawskie było zrywem młodych ludzi, którzy pragnęli wolności, tęskniąc do rzeczywistości, w której sami mogą decydować o swoim losie. Zaakcentujemy to za pomocą pieśni i piosenek powstańczych oraz wspomnień z tego okresu.
Gabriela Mościcka – absolwentka warszawskiej ASP, magister rzeźby. Założycielka Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, w której śpiewa i gra na akordeonie. Wydała płyty Tańcz, mój złoty, Śpiewnik kolędowy oraz Płyń, Wisełko, jej głos można usłyszeć na krążkach O księciu Gotfrydzie, rycerzu gwiazdy wigilijnej oraz Na Inny Czas.
Leszek Zduń – w latach 1995-1997 aktor Teatru Starego w Krakowie. W latach 1997-2009 aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Wieloletni reżyser dubbingu, autor i reżyser słuchowisk radiowych, reżyser spektakli i widowisk plenerowych, a także współtwórca Teatru Klasyki Polskiej.
Orkiestra Ludwika Sarskiego – kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer. Działalność Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie autorskiej muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego i innych. Na swoim koncie grupa ma płytę The Kid.