MUZEALNE ŚRODY – nowy cykl spotkań

0
1826

Już wkrótce zainaugurujemy cykl spotkań poświęconych zagadnieniom z historii XX wieku, podczas których będziemy dzielić się wątkami z naszej codziennej pracy i prezentować wybrane obiekty z naszych zasobów. Nasze Muzeum jest aktualnie w fazie organizacji – gromadzenia pamiątek, tworzenia wystawy stałej i opracowywania towarzyszącego jej programu. Pragniemy już teraz, zanim otworzymy Muzeum dla zwiedzających, zaprosić Państwa do wspólnych spotkań, które będą okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem naszej instytucji oraz tematyką, jaką się zajmujemy.

Poznajemy i rejestrujemy historie związane z działalnością Żołnierzy Wyklętych, ale w tle tych historii rysuje się obraz zwykłego, codziennego życia, losy całych rodzin splątane z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku. Nie wszystkie z nich będą mogły w pełni wybrzmieć w narracji przyszłej wystawy stałej – stąd pomysł na inną formułę ich prezentacji.

Nie będziemy koncentrować się wyłącznie wokół tematyki II wojny światowej i podziemia antykomunistycznego. Rok stulecia niepodległości to doskonała okazja do poznania lub przypomnienia sobie szeregu zagadnień z historii ubiegłego wieku – przede wszystkim przez pryzmat lokalnych postaci i całych rodzin, ale z odniesieniami do historii i kultury w szerszym wymiarze. Będziemy poruszać wątki z historii Ostrołęki, ziemi ostrołęckiej, Kurpi (również te mało znane lub zapomniane), będzie również mowa o modzie, militariach oraz o historii dawnego aresztu śledczego, który przechodzi aktualnie przebudowę dla celów Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Spotkania będą prowadzone przez pracowników naszego Muzeum oraz współpracujących z nami specjalistów z różnych dziedzin. Będą odbywać się średnio raz w miesiącu, w środy o godzinie 18:00, w naszej tymczasowej siedzibie przy ul. dr. Józefa Psarskiego 17 w Ostrołęce.

Pierwsza „Muzealna środa” będzie poświęcona związanej z Ostrołęką rodzinie Certowiczów. Spotkanie poprowadzi Jacek Karczewski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy już 9 maja o godzinie 18:00 do naszej tymczasowej siedziby przy ul. Psarskiego 17.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/428052777607678/

 

O terminach i tematach kolejnych spotkań będziemy informować na stronie internetowej i profilu Muzeum w serwisie Facebook