Światowy Dzień Sybiraków. Obchody w Muzeum

W Światowy Dzień Sybiraków 17 września w naszym Muzeum odbyły się wyjątkowe uroczystości, których głównym organizatorem był Oddziału Związku Sybiraków w Ostrołęce. Wzięli w nich udział Sybiracy i ich rodziny.

– Łączy ich umiłowanie do Ojczyzny, cierpienie dla kraju, walka o wolność – mówił o zesłańcach i Żołnierzach Wyklętych dyrektor Muzeum Janusz Kotowski. – Przez ich ofiarę zwyciężyła Ojczyzna.

– Ta uroczystość jest dla Sybiraków, którym Pan Bóg pozwolił przeżyć – mówiła prezes Związku Sybiraków w Ostrołęce Lidia Załuska. Obecnych było troje: Anna Jasińska, Krystyna Piotrowska oraz Bronisław Kurpiewski, zaangażowany w organizację wydarzenia. – To wam drodzy Sybiracy składam najlepsze życzenia, żeby Pan Bóg wam błogosławił, żebyście mieli tyle siły, aby każdego dnia dawać świadectwo tej prawdzie, szczególnie wśród ludzi młodych.

O zbrodniczej polityce Rosji sowieckiej, ale także hitlerowskich Niemiec, o tragedii związanej ze zsyłkami w głąb ZSRR opowiedział poseł, a z wykształcenia historyk, Arkadiusz Czartoryski. Szacuje się, że podczas czterech akcji deportacyjnych wywieziono ok. 700 tys. Polaków.

Podczas uroczystości uhonorowano Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków księdza Mieczysława Kobrzenieckiego, którego rodzina była wywieziona na Syberię.

Związek w tym roku obchodził 95. rocznicę powstania i z tej okazji wręczano też pamiątkowe medale. Przyznano je Annie Jasińskiej, dyrektorowi Muzeum Januszowi Kotowskiemu, Arkadiuszowi Czartoryskiemu, senatorowi Robertowi Mamątowowi, prezesowi Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej im. Kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama” Zbigniewowi Gołąbkowi oraz księdzu Mieczysławowi Kobrzenieckiemu. Przekazano także dyplomy osobom, które wcześniej otrzymały owe medale.

Wysłuchano wstrząsającej relacji Sybiraczki Krystyny Piotrowskiej. Nie zabrakło też patriotycznej części artystycznej.

Jeszcze przed spotkaniem w Muzeum złożono kwiaty i zapalono znicze pod symbolicznym grobem Sybiraków na cmentarzu parafialnym, odbyła się również msza święta odprawiona w Sanktuarium pw. Św. Antoniego Padewskiego.