Żołnierze Wyklęci. Jerzy Woźniak. cz.1 „Przeklęty czas”

0
5916

W nawiązaniu do artykułu, Tomasza Balbusa pt. „Jacek”, dziś pragniemy zaprezentować film, który powstał w 2010 roku, z udziałem głównego bohatera, Pana płk. Jerzego Woźniaka. Krótki bo 24-o minutowy film jest mocnym świadectwem Pana Jerzego, oraz osób skupionych wokół Jego osoby.

Część pierwsza trzyodcinkowego filmu „Żołnierze Wyklęci”, opowiadającego historię Jerzego Woźniaka ps. „Jacek”, żołnierza AK, uczestnika akcji „Burza”, emisariusza delegatury Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, lekarza, skazanego na śmierć więźnia politycznego Peerelu. Jerzy Woźniak został odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (1948), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2003).

Jerzy Woźniak dzieciństwo spędził w Błażowej. Cztery klasy gimnazjum ukończył w Rzeszowie. To na Podkarpaciu zaczęła się jego żołnierska historia. W Błażowej wstąpił do Armii Krajowej, tutaj także uczestniczył w akcji „Burza”. Zapraszamy na film o niezwykłym człowieku, zrealizowanym z wykorzystaniem animacji komputerowych oraz fragmentów filmów archiwalnych.

scenariusz i reżyseria:
Sławomir Górski

Konsultacja naukowa:
Tomasz Balbus; Krzysztof Szwagrzyk, Włodzimierz Suleja
muzyka
Konstancja Kochaniec

zdjecia
Piotr Niemcewicz
Piotr Sędzikowski

udźwiękowienie
Robert Maniak
Jacek Kaźmierczak

współpraca naukowa i koprodukcyjna
Marcin Matczuk

Film powstał na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział we Wrocławiu