Otwarcie wystawy monet i wręczenie „Krzyży Pamięci”

W czwartek 23 marca uroczyście dokonano otwarcia wystawy monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Wręczono również Odznaki Honorowe „Krzyże Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963”.

Zaszczyciła nas swoją obecnością dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Warszawie Ewa Waszkiewicz, która opowiedziała o numizmatach i tej inicjatywie NBP.

Zaprezentowała też nową monetę z wizerunkiem kolejnego żołnierza podziemia antykomunistycznego – Józefa Kurasia „Ognia”. Przekazała też numizmaty osobom zasłużonym dla podtrzymywania pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Wreszcie czwartkowe uroczystości to też wręczenie Odznak Honorowych „Krzyż Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963”.

Powstały one z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Historycznej „Memoria Restituta”, otrzymują je członkowie II konspiracji i ci, którzy pielęgnują pamięć o nich.

Przyznaje je kapituła pod przewodnictwem Marka Franczaka, syna Józefa Franczaka „Lalusia”, ostatniego Wyklętego poległego w boju.

Na koniec odtworzono widowisko „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”.

Lista odznaczonych „Krzyżami Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963”:

• mjr Franciszek Chrostowski „Mały”,
  • kpt. mar. Adam Dedio (pośmiertnie),
  • gen. broni Wiesław Kukuła,
  • Norbert „Smoła” Smoliński,
  • Dariusz Piotr Starko,
  • ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB,
  • Michał Gzowski,
  • dr Karol Tadeusz Nawrocki,
  • ppłk SW Adam Poćwiardowski,
  • mł. chor. SW Jarosław Wodziński.