Jak co roku serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku połączyliśmy je z symbolicznym zakończeniem prac budowlanych na terenie siedziby naszego Muzeum, która w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zupełnie zmieniła swoje oblicze.
Od otwarcia Muzeum dla publiczności dzieli nas jeszcze tylko realizacja wystawy stałej. Tymczasem w dniach 1-3 marca pragniemy zaprosić Państwa do zapoznania się z efektami przebudowy naszej siedziby – dawnego aresztu śledczego w Ostrołęce.
1 marca (w piątek) o godzinie 11.00 odbędzie się symboliczne przekazanie kluczy przez przedstawiciela wykonawcy prac budowlanych.
O godzinie 12.30 zapraszamy na debatę Ocalić pamięć. O roli muzeum w budowaniu tożsamości.
W debacie wezmą udział:
– Maria-Krystyna Kozłowska – córka mjr. Mariana Kozłowskiego ps. „Lech Przemysław”, „Dąbrowa”, „Opoka”, Komendanta Okręgu NZW „Bałtyk”,
– ppłk Waldemar Nowakowski ps. „Gacek” – powstaniec warszawski, działacz opozycji antykomunistycznej, kolekcjoner,
– kpt. Franciszek Chrostowski ps. „Mały” – prezes ostrołęckiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, dawny podkomendny mjr. Jana Tabortowskiego „Bruzdy”,
– Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, dyrektor Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, członek Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce,
– Jacek Karczewski – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Debatę poprowadzi Dariusz Pogorzelski.
W piątek będzie można również zobaczyć wystawę fotografii Arkadiusza Gołębiewskiego Twarze Polski, naszą wystawę Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami, jak również wystawę wybranych obiektów ze zbiorów naszego Muzeum. Mile widziane są także rodziny z dziećmi, dla których przygotujemy kącik artystyczny oraz fotograficzny.
Kolejną atrakcją będą pokazy grup rekonstrukcyjnych (od godziny 12.30) – swoje zbiory zaprezentują: Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoja” z Ostrołęki, Grupa Historyczna „Niepodległość 1863” oraz Projekt Historyczny – Konspiracja z Warszawy.
Do odwiedzania naszej siedziby zapraszamy także w kolejne dni – w sobotę i niedzielę będziemy otwarci w godzinach od 12.00 do 16:00.
Ponadto na sobotnie i niedzielne popołudnie przygotowaliśmy dwa wydarzenia dla miłośników piosenki literackiej i teatru:
2 marca (w sobotę) o godzinie 16.00 odbędzie się koncert Huberta Bojarskiego – autora tekstów i muzyki poruszającego w swych utworach wątki z trudnej historii zarówno Polski jak i świata, skupiając się przede wszystkim na ich ludzkim wydźwięku. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na różnych festiwalach i przeglądach w tym w Lublinie, Warszawie czy Łodzi. W Ostrołęce zaprezentuje autorski program „Bezimienni – Rzecz o Żołnierzach Wyklętych”.
Z kolei 3 marca (w niedzielę) o godzinie 17.00 zapraszamy na spektakl Wyklęci Teatru Nie Teraz z Tarnowa w reżyserii Tomasza A. Żaka. Więcej informacji na temat spektaklu można znaleźć na stronie teatru.
Przez cały weekend trwać będzie także zbiórka pamiątek dla naszego Muzeum. Stale gromadzimy materialne artefakty związane z działalnością podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, ale również inne świadectwa historii, życia politycznego i społecznego w czasach wojny i w latach powojennych. Wszystkich, którzy chcieliby przekazać obiekty do naszych zbiorów bądź podzielić się rodzinnymi historiami, zapraszamy do nas w dniach 1-3 marca od 12.00 do 16.00.
Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie naszej siedziby przy ul. Traugutta 19 w Ostrołęce. Wstęp wolny.