Historie Prywatne – Anna Staszewska

Organizacja spotkań z interesującymi osobami jest stałym elementem działalności naszego Muzeum. Tym razem zapraszamy Państwa w poniedziałek 10 lutego na prelekcję Anny Staszewskiej, która opowie o syberyjskich kolejach losu swojej rodziny.

Data inicjatywy nie jest przypadkowa. 80 lat temu – 10 lutego 1940 r. – z terenów zajętych przez ZSRR wyruszyły pociągi na wschód. Wśród wywiezionych znaleźli się Domańscy – Stanisław z żoną Zofią oraz dziećmi: Henryką, Hanną i Zygmuntem. Po długiej podróży trafili do obwodu archangielskiego, a następnie do Melekesu. Tam też, korzystając ze wsparcia polskiej dyplomacji (działającej dzięki układowi Sikorski-Majski), podjęli starania, aby powrócić w rodzime strony. Nie było to zadanie łatwe…

Dziś wspomnienia z pobytu w głębi Związku Radzieckim przechowuje i pielęgnuje wnuczka Zygmunta Domańskiego – Anna Staszewszka. Przez lata była pedagogiem w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce. Jest aktywna społecznie. Obecnie sprawuje funkcję starosty ostrołęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W wolnych chwilach pisze wiersze.

Na spotkanie zapraszamy w poniedziałek 10 lutego o godzinie 18.00 do siedziby Muzeum przy ul. Traugutta 19.