Filmowe środy z MŻW. Zapraszamy!

0
322

Z okazji otwarcia Muzeum Żołnierzy Wyklętych zapraszamy w marcu na „Filmowe środy z MŻW”. Rozpoczynamy od „Wyklętego”. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.

  • sala kinowa Muzeum znajduje się w budynku F
  • bezpłatne bilety odebrać można w kasie Muzeum (wt.-sob. 10-18, niedz. 10-16)
  • repertuar może ulec zmianie

Filmowe środy z MŻW

środa 9 marca, godz. 18:30
WYKLĘTY

Oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski.

„Wyklęty” to pełnometrażowy debiut autora scenariusza i reżysera filmu – Konrada Łęckiego i pierwszy film produkcji, założonej przez aktora Marcina Kwaśnego, Fundacji Między Słowami.

środa 16 marca, godz. 18:30
INKA 1946

Historia mordu sądowego dokonanego na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

środa 23 marca, godz. 18:30
GURGACZ. KAPELAN WYKLĘTYCH

Filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski. Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Głosił prawdę w czasach zniewolenia, ratował zbłąkane dusze, prowadził ludzi do Boga.

Idąc za głosem sumienia, trwał do końca przy młodych żołnierzach, którzy z bronią w ręku przeciwstawiali się komunistycznemu reżimowi. W 1939 roku, na początku swej kapłańskiej drogi, przed obrazem Maryi Królowej Polski złożył siebie w ofierze za ratowanie ukochanej Ojczyzny. Osiem lat później został skazany na śmierć.

środa 30 marca, godz. 18:30
PILECKI

Film ,,Pilecki” to polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku.