W listopadzie w ramach bezpłatnych „Filmowych śród z MŻW” obejrzeć będzie można filmy „Edi”, „Łagier 0331”, „Cudak” oraz „Miłość i miłosierdzie”. Zapraszamy także na dwa ponadprogramowe seanse filmu „Legiony”, które odbędą się w piątek 11 listopada.
- bezpłatne wejściówki na projekcje odebrać można w kasie Muzeum w godzinach jej otwarcia
- repertuar może ulec zmianie
- sala kinowa Muzeum znajduje się w budynku F
9 listopada, godz. 18:00
EDI
Edi i Jureczek zarabiają na życie, zbierając na ulicach i śmietnikach dużego miasta złom. Część niewielkich, otrzymanych w ten sposób pieniędzy przepijają w obskurnej knajpie, którą lubią odwiedzać również inni, podobni do nich, zbieracze złomu.
Jeden z takich zbieraczy zostaje w knajpianej toalecie śmiertelnie pobity przez dwóch braci egzekwujących w ten sposób należność za rozprowadzany wśród złomiarzy alkohol.
Kilka dni później bracia składają Ediemu niezwykłą propozycję – chcą by pomógł w nauce „Księżniczce” – ich 17-letniej siostrze, którą po śmierci rodziców sami wychowują.
W trzy miesiące później bracia dowiadują się, że Księżniczka jest w ciąży. Dziewczyna, chcąc ochronić ukochanego, wyjawia, że ojcem dziecka jest Edi…
produkcja Polska
rok produkcji: 2002
czas trwania: 98 min
11 listopada (wyjątkowo w piątek), godz. 10:30, 13:30
LEGIONY
(seanse w ramach Pikniku Historycznego z okazji Narodowego Święta Niepodległości)
Film historyczny – opowieść skupia się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, czyli od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką. Epilogiem są wydarzenia z listopada 1918 roku.
produkcja: Polska
rok produkcji: 2019
czas trwania: 140 min
16 listopada, godz. 18:00
ŁAGIER 0331
W 1944 roku, po fiasku operacji Ostra Brama, rozpoczęły się sowieckie represje wobec żołnierzy AK i ludności polskiej na Wileńszczyźnie. Wiele osób trafiło do więzień, wiele zostało zamordowanych.
W marcu i maju 1945 roku wywieziono z Wilna kilka tysięcy Polaków do Saratowa, a następnie do łagru 0331 w gruzińskiej Kutaisi w Gruzji.
Film przywołuje zapomnianą historię o obozie śmierci, gdzie z głodu, chorób i w wyniku niewolniczej pracy zmarło tysiące Polaków.
produkcja: Polska
rok produkcji: 2022
czas trwania: 60 minut
23 listopada, godz. 18:00
CUDAK
Roman Cudakowski, dla przyjaciół Cudak, gra w kapeli na weselach i miejskich imprezach. W czasie okupacji muzykowi nie wiedzie się dobrze. Szansą na zarobek stają się wstępy w lokalu dla Niemców.
Ci nie wyobrażają siebie jednak orkiestry bez skrzypka. Wówczas Cudak na koncerty wyprowadza z getta uzdolnionego Szymona Akermana, z którym przed wojną nie żył w zgodzie.
W nowej rzeczywistości obydwaj nawzajem siebie potrzebują: Cudak może zarabiać grając z Akermanem, ten natomiast zyskuje szansę na przeżycie.
Pewnego dnia Roman decyduje się na stałe zabrać z getta skrzypka z jego rodziną, by ukrywać ich z narażeniem życia w swoim domu.
produkcja: Polska
rok produkcji: 2021
czas trwania: 90 min
30 listopada, godz. 18:00
MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE
Spokojne i przepełnione wiarą życie siostry Faustyny Kowalskiej zmienia się pewnego dnia nieodwracalnie. Oczom zakonnicy ukazuje się bowiem Jezus Chrystus, który zleca jej misję głoszenia prawdy o Jego Miłosierdziu i przygotowania świata na jego ostateczne przyjście.
Zadanie to wydaje się niemożliwe do zrealizowania, ale siostra Faustyna zrobi wszystko, aby je wypełnić. Na światło dzienne wychodzą kolejne dowody na to, że zakonnica naprawdę widywała Jezusa.
Po przeprowadzeniu badań naukowych okazuje się, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według jej wskazówek jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką uwiecznionymi na całunie turyńskim.
Działalność polskiej zakonnicy daje początek kultowi Bożego Miłosierdzia, który czczony jest przez setki milionów osób na wszystkich kontynentach świata.
Niezwykłe spotkanie siostry Faustyny i Jezusa zostało potwierdzone przez wielu papieży, w tym Jana Pawła II, który 30 kwietnia 2000 roku oficjalnie uznał ją za świętą i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, którego w wizjach siostry Faustyny domagał się sam Jezus.
produkcja: Polska
rok produkcji: 2019
czas trwania: 100 min