Szukamy śladów po żołnierzach AK i NZW

We wtorek 25 października rozpoczęliśmy poszukiwania pozostałości po żołnierzach Armii Krajowej i XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego “Orzeł”. Uczestniczył w nich znany archeolog i detektorysta Olaf Popkiewicz.

Poszukiwania pozostałości po żołnierzach AK oraz XVI Okręgu NZW “Orzeł” rozpoczęły się 25, a zakończyły 28 października. Brali w nich udział pracownicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Olaf Popkiewicz.

Prowadzone były na terenie gminy Kadzidło, gdzie znajdowała się baza AK ppor. Kazimierza Stefanowicza ps. “As”, a następnie bunkry XVI Okręgu NZW “Orzeł” ppor. Józefa Kozłowskiego ps. “Las”.

Z naszej pracy w terenie powstanie film z Olafem Popkiewiczem, a jego tematem będzie podziemie antykomunistyczne.

To pierwszy etap naszych poszukiwań znalezisk po partyzantach. Odbywają się one za zgodą Nadleśnictwa Myszyniec oraz Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Zachęcamy też do kontaktu osoby, które posiadają dokumenty, listy, fotografie, militaria i inne przedmioty związane z żołnierzami podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Przekazane nam pamiątki zostaną włączone do kolekcji Muzeum i starannie zabezpieczone, by przetrwały dla przyszłych pokoleń.