„Powstali 1863–64”. Wystawa MHP w Ostrołęce

Czy kosa była lepsza od karabinu? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 13 do 25 czerwca będzie można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Plenerowa wystawa „Powstali 1863-64”, zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego, będzie prezentowana na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. R. Traugutta 19 w Ostrołęce.

Otwarta zostanie we wtorek 13 czerwca o godz. 12.00 – wstęp na to wydarzenie jest wolny. Wystawa zostanie z nami do 25 czerwca, będzie można ją bezpłatnie obejrzeć w godz. 10.00 – 18.00.

Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to faktograficzna opowieść o insurekcji 1863–1864 przedstawiona na szesnastu stanowiskach.

Począwszy od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci oraz różnych grup społecznych, po doniesienia światowej prasy o wydarzeniach, powstańczą modę z epoki i pamięć o zrywie.

Ta część ma charakter analogowo-multimedialny − dzięki wykonywaniu zadań zwiedzający mogą samodzielnie odkrywać treści historyczne.

Kolejnym − największym i najbardziej spektakularnym − elementem wystawy jest rotunda, w multimedialnej formie prezentującą wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego oraz opowieści o ludziach związanych z ruchem insurekcyjnym.

Pasjonujące opowieści oparte są na wspomnieniach, relacjach, źródłach archiwalnych, dokumentach.

Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.

„Powstali 1863–64”:
Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina. Projekt plastyczny i wykonanie: Studio projektowe Sowa-Szenk
Organizator: Muzeum Historii Polski
Współorganizator: 160. rocznica Powstania Styczniowego
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Darczyńca: Bank Pekao S.A.
Patroni medialni: Polskie Radio, Telewizja Polska, Polska Press Grupa, Nasza Historia, Gość Niedzielny, Dzieje.pl

Fot. MHP/Michał Jędrzejewski