Poszukiwani, poszukiwana – historia jednej fotografii

Na wystawie stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych znajdzie się wątek poświęcony historii naszej siedziby – dawnego ostrołęckiego aresztu śledczego, a pierwotnie carskiego więzienia. Poszukujemy wszelkich materiałów dotyczących dziejów tego miejsca – wspomnień, dokumentów, fotografii, pamiątek. Zwracamy się przede wszystkim do ostrołęczan, do osób, których korzenie związane są z naszym miastem, lecz także do wszystkich, którzy mogą posiadać wiedzę na ten temat.

W 1929 roku, z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości, wydano Księgę Jubileuszową Więziennictwa Polskiego. Znalazło się w niej m.in. zdjęcie przedstawiające zespół pracowników więzienia w Ostrołęce. Fotografie i informacje do księgi gromadzono korespondencyjnie od końca maja 1928 aż do jesieni 1929, stąd wiemy, że zdjęcie wykonano na przełomie tych lat.

Aktualnie jesteśmy w stanie zidentyfikować 4 osoby widoczne na fotografii. W centrum siedzi Edmund Szwarc – naczelnik więzienia, który pełnił tę funkcję od 1 czerwca 1925 (został przeniesiony z więzienia w Piotrkowie i objął posadę po Józefie Jankowskim).

Czwarty od lewej stoi Jan Dylewski. Obok Edmunda Szwarca, po lewej (w jasnym garniturze) siedzi prawdopodobnie Aleksander Nikitin (podsekretarz, przeniesiony z Łucka do Ostrołęki z dniem 1 stycznia 1927, po śmierci ostrołęckiego kancelisty Wacława Radgowskiego). Drugi od prawej stoi Euzebiusz Balcerkiewicz.

Ponadto na przełomie lat 1928/1929 w ostrołęckim więzieniu pracowali:
Ludwik Sowiar (dozorca)
Antoni Orłowski (dozorca)
Michał Oświęcimski (dozorca)
M. (pełne imię nieznane) Szymanek (na zdjęciu miałby ok. 50-60 lat)
Jan Białek (dozorca)
Mieczysław Wróblewski (dozorca)
Feliks Trzciński (zwolniony z pracy w więzieniu w Ostrołęce z dniem 31 grudnia 1928)
Jan Rutkowski / Rudkowski (dozorca; przeniósł się z więzienia w Łucku do Ostrołęki z dniem 19 kwietnia 1929)

Powyższych nazwisk aktualnie nie jesteśmy w stanie przyporządkować do konkretnych osób na fotografii. Nie wiemy też nic na temat pani dozorczyni siedzącej po prawej stronie.

Wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji osób na załączonym zdjęciu, podzielić się informacjami na temat wymienionych (lub innych) pracowników, zachęcamy do kontaktu z Muzeum:
tel.: 797 510 350;
Zdjęcie w większym rozmiarze do pobrania: Personel-więzienia.jpg (339 pobrań)