Komiks „INKA”. Premiera 28 sierpnia 2016 r.

Już wkrótce ukaże się komiks poświęcony niezwykle odważnej i pięknej postaci sanitariuszki – „INKI”, która służąc w ” Brygadach Śmierci”, Majora Zygmunta Szendzielarza „ŁUPASZKI”, trwała przy żołnierzach do samego końca, niosąc Im ratunek oraz ukojenie tuż przed śmiercią. Sama poniosła najwyższą ofiarę, została zamordowana w gdańskim więzieniu,  28 sierpnia 1946 roku.

Inka_komiks_muzeumzolnierzywykletychW 70-ą rocznicę śmierci, odbędzie się pogrzeb na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym, podczas któremu do grobów złożone i pochowane zostaną szczątki ciał: Św.P. Danuty Siedzikówny ps. INKI, oraz Feliksa Selmanowicza ps. ZAGOŃCZYKA.

Muzeum Wojska Polskiego z Białegostoku postanowiło uczcić datę i wydarzenia, wydając komiks poświęcony postaci „INKI”. Te decyzje poprzedziła jednogłośnie przyjęta uchwała Rady Miasta Białegostoku, aby 2016 ogłosić rokiem „INKI”.
Inka_komiks_muzeumzolnierzywykletych_4Wspaniała inicjatywa i komiks, który trafi do rąk młodych czytelników zdają się być instrumentami komunikującym przeszłość z teraźniejszością, wyobrażenie i etos młodej sanitariuszki z pokoleniem nastolatków, które dumnie identyfikuje się z postacią niezwykłej bohaterki.
Komiks ma być dystrybuowany bezpłatnie, na terenie białostockiego muzeum w dniu obchodów uroczystości poświęconych INCE, począwszy od 28 sierpnia 2016. Serdecznie Zapraszamy w imieniu białostockiego muzeum oraz z całego serca gratulujemy organizatorom.
Szczegóły powstania komiksu – czytaj dalej