Spotkanie z Robertem Radzikiem „Wyklęte rodziny” – 18.04.2024

W czwartek 18 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce odbędzie się spotkanie z Robertem Radzikiem pt. „Wyklęte rodziny”. Wstęp wolny.

Robert Radzik – autor wielu publikacji na temat podziemia antykomunistycznego – opowie o rodzinach zaangażowanych w działalność niepodległościową po 1944 roku.

Przedstawi familie zarówno uczestniczące w konspiracji i walce zbrojnej, jak również te wspierające partyzantkę. Nie ograniczy się jedynie do zaprezentowania rodzin z Mazowsza i Podlasia, Robert Radzik ukaże również sytuację w innych regionach Polski.

Podczas spotkania usłyszymy o rodzinach: Gajdów (powiat tarnobrzeski i mielecki), Sralów (Podhale), Kołakowskich (ciechanowskie), Maruszewskich (ciechanowskie), Wojszów (ostrołęckie), Stepnowskich (ostrołęckie), Dybowskich (Dolny Śląsk), Kakowskich (przasnyskie), Żebrowskich (łomżyńskie).

Robert Radzik to absolwent wydziału dziennikarstwa i nauk politycznych oraz podyplomowych studiów organizacji i zarządzania w Wyższej Szkole im. Leona Koźmińskiego.

Problematyką antykomunistycznego podziemia niepodległościowego zajmuje się od początku lat 90. Swoje indywidualne badania historyczne koncentruje na dziejach podziemia narodowego na Białostocczyźnie i Mazowszu Północnym.

Jest współpracownikiem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz kwartalnika „Wyklęci”, a także autorem książek: „Z otchłani niepamięci. Szkice i opowieści o Wyklętych z NZW”, „Wnutriennicy, czyli cena zdrady”, „Niezłomny major. Rzecz o Marianie Kozłowskim”, „Wszystko dla kochanej Ojczyzny. Rzecz o por. Tadeuszu Narkiewiczu «Ciemnym»”, albumów „Naszym hasłem Bóg i Ojczyzna” oraz „Walczyć jak nasi przodkowie. NZW na Mazowszu Północnym 1945 – 1954 w fotografiach i dokumentach”.