ROZKAZ A LA LONG | Krótki film o Majorze Łupaszce

0
5684

Krótki, 14 minutowy, rys dokumentalny o Majorze Szendzielarzu ps. „Łupaszce”, zrealizowany przez TVP S.A.. przy współpracy z Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Dowiadujemy się skąd pochodził, jakim był człowiekiem, jak postrzegali Pana Szendzielarza inni, zarówno bliskie Mu osoby, jak i codziennie spotykani ludzie. Poznajemy Naszego Majora z innej, niż z dotychczas, powszechnie znanej, perspektywy.

A LA LONG.25.22

Piękny człowiek, o bujnym temperamencie, wspaniały oficer Wojska Polskiego, świadomy i inteligentny, prowadzał swój Oddział do walki w sposób budzący podziw i zaufanie u swoich podkomendnych, natomiast u wroga wywoływał niepokój i strach. Pomimo skromnych możliwości militarnych, akcje dowodzone przez Majora Łupaszkę, charakteryzowała szybkość i celność ataku, co nieomal zawsze kończyło się zwycięstwem.

Wspomnienia rodziny i kulisy niezwykłego odkrycia – identyfikacji DNA – która nigdy by nie nastąpiła, gdyby nie łut szczęścia, albo wręcz Opatrzność Boża.

Świetnie, krótko i na temat. To przykład reportażu, który powinien być realizowany, przez TVP, w zakresie również innych postaci podziemia niepodległościowego, co przy obecnej koniunkturze politycznej nie powinno sprawiać kłopotów.

Jacek Karczewski,
Bogdan Kasprowicz,
Marzena Kruk,
Jerzy Lichtarowicz,
Andrzej Ossowski,

Scenariusz i realizacja
Piotr Paweł Kuchciński