Podpisaliśmy umowę dotyczącą bazy XVI Okręgu NZW

W środę 23 listopada podpisaliśmy umowę dotyczącą przekazania w użytkowanie gruntów, na których znajdują się zrekonstruowane schrony komendy XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego ppor. Józefa Kozłowskiego „Lasa”.

Umowa zakłada nieodpłatne przekazanie w użytkowanie gruntów leśnych, gdzie usytuowane są zrekonstruowane schrony partyzantów.

Podpisy pod dokumentem, który obowiązywać będzie 20 lat, złożyli Nadleśniczy Nadleśnictwa Myszyniec Marek Dzieżyk, reprezentujący Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, oraz Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski.

Podpisana umowa to efekt starań, które podjęliśmy już jakiś czas temu. Na nasz wniosek Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński poprosił Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o przekazanie tego terenu.

Schrony komendy XVI Okręgu NZW znajdowały się w lesie koło wsi Gleba, gm. Kadzidło. Kilka lat temu zrekonstruowane zostały w miejscu, gdzie mogły być pierwotnie zlokalizowane. W tej chwili wymagają odnowienia.

Nasze Muzeum chce je odrestaurować, zagospodarować, a potem udostępnić zwiedzającym. Mamy nadzieję, że opowieść o losach żołnierzy podziemia antykomunistycznego na terenie bazy komendanta Józefa Kozłowskiego „Lasa” będzie ciekawym uzupełnieniem oferty naszej placówki.

Dziękujemy Wicepremierowi, Lasom Państwowym i Nadleśniczemu Nadleśnictwa Myszyniec za życzliwe podejście do naszej inicjatywy.