Epidemia COVID-19 dała asumpt do nowych działań w zakresie e-edukacji. Nasze Muzeum nie jest pod tym względem wyjątkiem. Dziś prezentujemy Państwu prostą grę, która – mamy nadzieję – pozwoli spędzić miło czas z dziećmi, a także wytłumaczyć im sens kwarantanny w obliczu zagrożenia chorobami zakaźnymi.
Oto pliki do pobrania:
Inspiracją do stworzenia gry „Kwarantanna 1920” była historia kpt. Władysława Gablera, który w sierpniu 1920 r. objął stanowisko naczelnego lekarza i komendanta szpitala Obozu Jeńców nr 1 w Strzałkowie (funkcję tę pełnił z przerwą do wiosny następnego roku).
Obiekt ten wybudowali Niemcy w 1915 r. W 1919 r. odrodzone państwo polskie wykorzystało go ponownie w związku z wybuchem wojny z Rosją Sowiecką. Trafiali do niego wzięci do niewoli żołnierze Armii Czerwonej. Stan ich zdrowia przedstawiał się źle. Z kolei wyniszczona I wojną światową Polska nie potrafiła zapewnić internowanym należytej opieki.
Nie posiadając odpowiednich zasobów kpt. Gabler rozpoczął nierówną walkę z rozprzestrzeniającą się epidemią tyfusu oraz innych chorób: grypy, dyzenterii, cholery. Konsekwentna selekcja zakażonych (nałożenie się dwóch infekcji oznaczało pewną śmierć) oraz poprawa warunków i bytowych przyniosły efekty.
Szalejąca zaraza została opanowana. Wielu więźniów nie doczekało jej końca, nie ulega jednak wątpliwości, że bez zdecydowanych działań los zamkniętej społeczności byłby przesądzony. Istotne jest też to, że epidemia nie wyszła poza obręb obozu i nie dotknęła ludności cywilnej.
W 1925 r. kpt. Gabler został za swoją pracę odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Obecnie, nawet najbardziej krytyczni wobec funkcjonowania obozu w Strzałkowie, nie podważają jego osiągnięć. Uważamy, że postać ta powinna zostać przypomniana nie tylko ze względu na bieżące wydarzenia.
Rok 2020 to także 100. rocznica bitwy warszawskiej – wydarzenia, które jest dla nas szczególnie ważne. Zasiana wówczas duma, ale i rezerwa względem wschodniego sąsiada pozwala nam w dużym stopniu zrozumieć późniejszą motywację patronów naszego Muzeum.
Za konsultacje dziękujemy: Joannie Stępień, Andrzejowi Fedorowiczowi oraz Maciejowi Hubce.
Rysunek kpt. Gablera powstał wg skanu zdjęcia ze zb. Muzeum Regionalnego w Słupcy.
Życzymy zdrowia i udanej rozgrywki!