Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 – zaproszenie

Jak co roku serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku połączyliśmy je z symbolicznym zakończeniem prac budowlanych na terenie siedziby naszego Muzeum, która w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zupełnie zmieniła swoje oblicze.

Od otwarcia Muzeum dla publiczności dzieli nas jeszcze tylko realizacja wystawy stałej. Tymczasem w dniach 1-3 marca pragniemy zaprosić Państwa do zapoznania się z efektami przebudowy naszej siedziby – dawnego aresztu śledczego w Ostrołęce.

1 marca (w piątek) o godzinie 11.00 odbędzie się symboliczne przekazanie kluczy przez przedstawiciela wykonawcy prac budowlanych.
O godzinie 12.30 zapraszamy na debatę Ocalić pamięć. O roli muzeum w budowaniu tożsamości.
W debacie wezmą udział:
– Maria-Krystyna Kozłowska – córka mjr. Mariana Kozłowskiego ps. „Lech Przemysław”, „Dąbrowa”, „Opoka”, Komendanta Okręgu NZW „Bałtyk”,
– ppłk Waldemar Nowakowski ps. „Gacek” – powstaniec warszawski, działacz opozycji antykomunistycznej, kolekcjoner,
– kpt. Franciszek Chrostowski ps. „Mały” – prezes ostrołęckiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, dawny podkomendny mjr. Jana Tabortowskiego „Bruzdy”,
– Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, dyrektor Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, członek Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce,
– Jacek Karczewski – dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Debatę poprowadzi Dariusz Pogorzelski.
W piątek będzie można również zobaczyć wystawę fotografii Arkadiusza Gołębiewskiego Twarze Polski, naszą wystawę Powiat ostrołęcki w walce z dwoma okupantami, jak również wystawę wybranych obiektów ze zbiorów naszego Muzeum. Mile widziane są także rodziny z dziećmi, dla których przygotujemy kącik artystyczny oraz fotograficzny.
Kolejną atrakcją będą pokazy grup rekonstrukcyjnych (od godziny 12.30) – swoje zbiory zaprezentują: Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoja” z Ostrołęki, Grupa Historyczna „Niepodległość 1863” oraz Projekt Historyczny – Konspiracja z Warszawy.
Do odwiedzania naszej siedziby zapraszamy także w kolejne dni – w sobotę i niedzielę będziemy otwarci w godzinach od 12.00 do 16:00.
Ponadto na sobotnie i niedzielne popołudnie przygotowaliśmy dwa wydarzenia dla miłośników piosenki literackiej i teatru:
2 marca (w sobotę) o godzinie 16.00 odbędzie się koncert Huberta Bojarskiego – autora tekstów i muzyki poruszającego w swych utworach wątki z trudnej historii zarówno Polski jak i świata, skupiając się przede wszystkim na ich ludzkim wydźwięku. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na różnych festiwalach i przeglądach w tym w Lublinie, Warszawie czy Łodzi. W Ostrołęce zaprezentuje autorski program „Bezimienni – Rzecz o Żołnierzach Wyklętych”.

Fot. z archiwum H. Bojarskiego

Z kolei 3 marca (w niedzielę) o godzinie 17.00 zapraszamy na spektakl Wyklęci Teatru Nie Teraz z Tarnowa w reżyserii Tomasza A. Żaka. Więcej informacji na temat spektaklu można znaleźć na stronie teatru.

Fot. www.nieteraz.pl

Przez cały weekend trwać będzie także zbiórka pamiątek dla naszego Muzeum. Stale gromadzimy materialne artefakty związane z działalnością podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej, ale również inne świadectwa historii, życia politycznego i społecznego w czasach wojny i w latach powojennych. Wszystkich, którzy chcieliby przekazać obiekty do naszych zbiorów bądź podzielić się rodzinnymi historiami, zapraszamy do nas w dniach 1-3 marca od 12.00 do 16.00.
Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie naszej siedziby przy ul. Traugutta 19 w Ostrołęce. Wstęp wolny.