Gra miejska w rocznicę stanu wojennego

We wtorek 13 grudnia odbyła się w naszym Muzeum gra miejska, w której udział wzięli uczniowie szkół z Ostrołęki. Jej fabuła toczyła się w czasie stanu wojennego.

Z ciekawymi zadaniami zmierzyli się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce.

Młodzież przeniosła się w czasie do 13 grudnia 1981 roku. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, a każda z nich musiała zorganizować produkty na świąteczny stół.

Czekały ich zakupy na targu i handlowanie z cinkciarzem nad rzeką Narew. Swoje cele trzeba było jednak realizować bardzo ostrożnie ze względu na wszechobecne patrole milicji.

To jednak nie wszystko. Uczniowie zaangażowali się w działalność w konspiracji. Najpierw poznali skrywaną historię żołnierza podziemia antykomunistycznego. Potem przygotowali transparenty i wzięli udział w strajku. Na ich drodze stanęło ZOMO, ale strajkujący poradzili sobie i z tym wyzwaniem.

Twórcami gry byli harcerki i harcerze ostrołęckich hufców ZHR, we współpracy z pracownikami Muzeum. W przygotowaniu jej pomogli nam także rekonstruktorzy.