„Zupa rybna w Odessie” – zapraszamy na spektakl

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na monodram Sebastiana Rysia poświęcony Janowi Karskiemu – emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego. Spektakl „Zupa rybna w Odessie” odbędzie się w piątek 17 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie.

„Zupa rybna w Odessie” to historia wojennych losów najsłynniejszego polskiego emisariusza – Jana Karskiego. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Świat dramatu „Zupy rybnej w Odessie” to rzeczywistość, w której blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności.

Spektakl jest wyjątkowym w formie zapisem wojennej drogi Karskiego autorstwa Sebastiana Rysia, aktora, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie.

Jego dziadek – Zbigniew Ryś – oficer i kurier Armii Krajowej, pseudonim „Fantom”, w 1940 roku był dowódcą udanej Akcji „S” polegającej na uwolnieniu Jana Karskiego z nowosądeckiego szpitala, po tym jak trafił tam, doświadczywszy tortur z rąk gestapo.

W akcję zaangażowana była również siostra Zbigniewa Rysia – Zofia. W stroju zakonnicy zdołała dostać się do szpitala i nawiązać kontakt z Karskim. Po wojnie Zofia Rysiówna była jedną z największych aktorek XX wieku w Polsce.

Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy, poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.

Twórcy monodramu:
Autor: Szymon Bogacz
Reżyseria: Julia Mark
Ruch sceniczny: Piotr Świtalski
Występuje: Sebastian Ryś

Patroni medialni: PAP, Radio Białystok, „Tygodnik Ostrołęcki”, „Gość Niedzielny”