Zapraszamy na spotkania z cyklu Muzealne Środy

0
1023

Zapraszamy na trzy ostatnie w tym roku spotkania w cyklu Muzealne Środy: 3 października, 7 listopada i 5 grudnia. Wszystkie spotkania odbędą się w tymczasowej siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. dr. Józefa Psarskiego 17 w Ostrołęce, jak zwykle o godzinie 18.00.

 

3 października 2018, godz. 18:00

W poszukiwaniu Brunona z Kwerfurtu

Prowadzenie: Antoni Smoliński

Postaci świętego Brunona z Kwerfurtu i jego zakończonej męczeńską śmiercią misji chrystianizacyjnej sprzed ponad tysiąca lat wciąż towarzyszy wiele tajemnic. Co na temat wyprawy św. Brunona mówią źródła pisane, a co udało się ustalić w wyniku badań archeologicznych? Dlaczego Brunon był postacią nietuzinkową? Nie zabraknie też opowieści o zagadkach związanych z poszukiwaniem miejsca jego pochówku oraz o tajnikach pracy archeologa. O tym wszystkim opowie Antoni Smoliński – archeolog, który prowadził badania na wzgórzu św. Wawrzyńca w pobliżu Łomży, a jednocześnie sprawuje nadzór nad pracami ziemnymi prowadzonymi na terenie placu budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/294844464434672/

 

7 listopada 2018, godz. 18:00

Losy rodziny Scheurów

Prowadzenie: Jacek Karczewski i Jolanta Żubrowska

Listopadowe spotkanie poświęcimy mało znanej, a niezwykle ciekawej historii rodziny Scheurów związanej z Gucinem w gm. Czerwin. Jan Scheur, weteran wojny francusko-niemieckiej z 1870 r., osiedliwszy się w Polsce pokochał ją jak swą drugą ojczyznę. Wraz z żoną, Marią z Włodarkiewiczów, aktywnie działali na rzecz rozwoju lokalnego rolnictwa i przemysłu, zaś sama Maria, po śmierci męża, angażowała się w działalność społeczną, oświatową i odbudowę Ostrołęki ze zniszczeń po I wojnie światowej. Losy ich dzieci i wnuków splatają się z wydarzeniami kampanii wrześniowej 1939, Powstania Warszawskiego, aż do opozycji w czasach PRL.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/235132737351770/

 

5 grudnia 2018, godz. 18:00

Moda w cieniu wojny i stalinizmu

Prowadzenie: Jolanta Żubrowska

Wybrane zagadnienia z historii mody w Polsce lat 40. i 50. XX wieku będą tłem do opowieści o kobiecej zaradności, woli przetrwania, wojennych przyjaźniach oraz walce o okruchy kobiecości w trudnych latach wojny i prześladowań. Będzie mowa o warunkach życia kobiet w oddziałach partyzanckich i w ubowskich więzieniach, o sukienkach ze spadochronu i lokach kręconych na papier. Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania wielu zdjęć z zasobów naszego Muzeum, nigdy przedtem nie udostępnianych szerszej publiczności. Zachęcamy również do przyniesienia własnych fotografii i podzielenia się osobistymi historiami związanymi z tym tematem.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/547057782416542/