„Tydzień z teatrem” w dniach 11-15 grudnia (zmiana godziny spektaklu „Walentynowicz”)

Zapraszamy na „Tydzień z teatrem” – od 11 do 15 grudnia będzie można obejrzeć u nas cztery przedstawienia w wykonaniu znanych polskich aktorów i wysłuchać koncertu piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wcześniej należy jednak odebrać wejściówkę w kasie Muzeum bądź ją zarezerwować (510 139 061).

W ramach „Tygodnia z teatrem” odbędą się „Pieśń o śnie – koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego” w wykonaniu Kwartetu Proforma, a także cztery przedstawienia.

Na scenie zobaczymy znanych polskich aktorów: Andrzeja Mastalerza, Ewę Błaszczyk, Dominikę Ostałowską, Dariusza Kowalskiego i Jerzego Zielnika.

Obejrzymy spektakle „Walentynowicz. Anna szuka raju” oraz „Powstanie styczniowe”. Dla uczniów szkół mamy przedstawienia „Kołatka”, oparte na wierszach Zbigniewa Herberta, oraz „Norwid: do kraju tego”.

11 grudnia godz. 18.00
PIEŚŃ O ŚNIE – KONCERT PIOSENEK JACKA KACZMARSKIEGO

wykonanie: KWARTET PROFORMA

Jedyny pięcioosobowy kwartet w Polsce (a być może na świecie!) specjalizujący się w piosence autorskiej i poetyckiej, znany także ze współpracy z Kazikiem Staszewskim.

Tym razem koncert wyjątkowy, muzycy sięgają do swoich najwcześniejszych inspiracji. W brzmieniu wiernie oddającym ducha oryginału usłyszymy piosenki Jacka Kaczmarskiego oraz tria Przemysław Gintrowski-Jacek Kaczmarski-Zbigniew Łapiński.

Posłuchajmy raz jeszcze niezwykłych piosenek Jacka Kaczmarskiego; tych, które kojarzą się z najnowszą historią Polski, ale też tych sięgających po ponadczasowe inspiracje literackie, filmowe i malarskie

12 grudnia godz. 12.00
KOŁATKA (dla szkół)

wykonanie: ANDRZEJ MASTALERZ
muzyka: PAULA KINASZEWSKA

„Kołatka”, to kameralny spektakl zbudowany na wierszach Zbigniewa Herberta z różnych okresów jego twórczości, wykonywanych przez Andrzeja Mastalerza i tradycyjnej muzyce ludowej, w nowych aranżacjach i wykonaniu Pauli Kinaszewskiej.

Dominują rozważania Pana Cogito, które i dziś (a pewnie i w przyszłości, jak to z wielką poezją bywa) brzmią, dzięki swojej uniwersalności, niezmiernie aktualnie. W dzisiejszym świecie dominacji popkultury, poezja została zepchnięta na margines. Jej głos staje się zbędny.

Może dlatego że wymaga od nas zatrzymania się, pogłębionej refleksji, słuchania? A jednak : „Tej garstce która nas słucha należy się piękno ale także prawda to znaczy- groza aby byli odważni gdy nadejdzie chwila”.

13 grudnia godz. 19.30
WALENTYNOWICZ. ANNA SZUKA RAJU

wykonanie:
EWA BŁASZCZYK – Anna Walentynowicz od 1981 r. do 2010 r.
DOMINIKA OSTAŁOWSKA – Anna Walentynowicz od 1920 r. do 1980 r.
IGOR PRZEBINDOWSKI – pianino
PIOTR RATAJCZAK – adaptacja tekstu, scenariusz

Wydarzenie artystyczne oparte zostało na książce pt. „Walentynowicz. Anna szuka raju” autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, która odkrywa przed czytelnikiem wiele nieznanych kart z życia bohaterki „Solidarności”.

Twórcy książki dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny Walentynowicz w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna, Janusza Walentynowicza.

Rozmawiali z jej przyjaciółmi i oponentami: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Walentynowicz z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z opozycją.

„Walentynowicz. Anna szuka raju”, to nie tylko biograficzne śledztwo, ale i wciągająca opowieść o kobiecie, której życie było nierozerwalnie związane z najważniejszymi wydarzeniami w powojennej Polsce.

14 grudnia godz. 12. 00
NORWID: DO KRAJU TEGO (dla szkół)

spektakl poetycko-muzyczny

scenariusz i reżyseria: DARIUSZ KOWALSKI
recytacja: DARIUSZ KOWALSKI
lira korbowa: JOACHIM MENCEL

Tytuł programu nawiązuje do pierwszych słów wiersza Norwida: „Moja Piosnka II” – kanonicznego tekstu polskiej literatury, źródła wielu „skrzydlatych słów”, które na dobre zadomowiły się w polszczyźnie i wrażliwości Polaków.

Na program złożą się utwory Norwida w interpretacji Dariusza Kowalskiego, aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, którą dopełni muzyka w wykonaniu wirtuoza liry korbowej, Joachima Mencla.

Spektakl przypomina twórczość wielkiego poety, wrażliwego na sprawy społeczne, przy zachowaniu przezeń ostrości spojrzenia, co w połączeniu daje przenikliwą diagnozę współczesnej Norwidowi rzeczywistości Polski będącej wciąż pod zaborami, obserwowanej z emigracyjnego dystansu.

15 grudnia godz. 18.00
POWSTANIE STYCZNIOWE
spektakl słowno – muzyczny

słowo i śpiew: JERZY ZELNIK
fortepian: WOJCIECH ŚWIĘTOŃSKI

Jest to montaż tekstów, często mniej znanych, opisujących ten heroiczny trud. A więc mamy poetów takich jak: Konopnicka, Słoński czy współczesny Makowiecki.

Są wspomnienia, odezwy i oceny powstania papieża Piusa IX i prymasa Wyszyńskiego. A wszystko to okraszone muzyką i pieśniami powstańczymi oraz ponadczasowymi, dobrze znanymi pieśniami patriotycznymi.