„Rozmowy z katem”. Zapraszamy na spektakl

W poniedziałek 25 września w naszym Muzeum odbędzie się spektakl „Rozmowy z katem” na podstawie książki Kazimierza Moczarskiego. Wstęp bezpłatny.

Spektakl „Rozmowy z katem” zostanie wystawiony w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce dwukrotnie, w poniedziałek 25 września:

• o godz. 12.00. Tylko dla uczniów szkół – rezerwacja pod numerem tel. 510 139 061.
  • o godz. 18.00. Wstęp wolny dla wszystkich – bezpłatne bilety można odebrać w kasie Muzeum bądź po telefonicznej rezerwacji (510 139 061).

Rozmowy z katem Kazimierza Moczarskiego to upiorna podróż w głąb zatrutego chorą ideologią umysłu. Nie ma w nim żadnej refleksji, są wbite polityczną propagandą hasła. Ideologiczna tresura hermetycznie oddzieliła go od rzeczywistości.

Dla Moczarskiego niemiecki zbrodniarz, likwidator warszawskiego getta, oficer SS Jürgen Stroop, główny bohater Rozmów z katem, był tym, czym dla Hannah Arendt Adolf Eichmann – odpychającym, a jednocześnie fascynującym produktem systemu totalitarnego, jego wzorowym, bo pozbawionym jakiegokolwiek osobistego stosunku do wykonywanych zadań, funkcjonariuszem.

Obaj wszystko, czego potrzebowali, a co zwalniało ich z moralnego osądu wydawanych im poleceń i własnych czynów, mieli w rozkazach i partyjnych okólnikach.

„Rozmowy z katem” stanowią świadectwo tego, co z człowiekiem może zrobić polityczny fanatyzm. Są także przestrogą, aby nie dać się omamić i ogłupić, jak Stroop, nie pozwolić przerobić się na bezwolne narzędzie bestialstwa, okrucieństwa, kłamstwa, zniszczenia.

Premiera spektaklu w reżyserii Michała Chorosińskiego miała miejsce 2 czerwca 2023, teraz okazję obejrzeć go będzie miała ostrołęcka publiczność. Wystąpią dla nas Sławomir Grzymkowski, Łukasz Lewandowski oraz Radosław Osypiuk.

Czas trwania spektaklu to 90 minut.

Fot. Teatr im. S. Jaracza w Łodzi