Nowe gabloty z eksponatami na naszej wystawie

Szabla wz. 21 z okresu II Rzeczypospolitej, pistolet maszynowy PPSz wz. 1941 z magazynkiem bębnowym, pistolet Walther P38, dzienniki i rysunki Antoniego Dołęgi „Znicza”, pamiątki po Stanisławie Ostwindzie „Kropidle” i Stanisławie Bęklewskim „Stanisławskim” – to część z naszych zbiorów, która niedawno została na stałe udostępniona zwiedzającym.

Eksponaty znalazły się w 12 nowych gablotach, które trafiły do nas dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach zadania pod nazwą „Zakup, dostawa oraz montaż gablot na potrzeby wystawy stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych”. Dofinansowanie wyniosło 68 000 zł, a koszt całego zadania to 87 274,65 zł.

Do nowych gablot przenieśliśmy także cenne artefakty, które już mogliście zobaczyć na wystawie: m.in. medalik Józefa Franczaka „Lalusia” (ostatniego Żołnierza Wyklętego, który poległ w boju), czy złoty krzyżyk Witolda Boruckiego „Babinicza” (ostatniego Komendanta XVI Okręgu NZW krypt. Tęcza, działającego w naszym regionie).