Pragniemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie w związku z tekstem Martina Sandera zamieszczonym 26 grudnia w portalu Deutschlandfunk. Zawarta w nim informacja, jakoby Żołnierze Wyklęci dopuszczali się zbrodni na ludności cywilnej, a zwłaszcza Żydach, jest przejawem powierzchownej postawy oraz rażącego braku wiedzy na temat złożoności tego zjawiska.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych nie próbuje „wybielać” ich historii, w której zapisały się także sprawy trudne i bolesne – zależy nam na przedstawieniu jej pełnego obrazu. W szeregach Wyklętych walczyli Polacy, ale również Białorusini, Rosjanie, Francuzi, Żydzi, Serbowie.
Warto przytoczyć przykład Stanisława Ostwinda-Zuzgi, polskiego Żyda, majora Narodowych Sił Zbrojnych, pseudonim „Kropidło”, „Bolesław”, komendanta powiatowego placówki NSZ w Węgrowie. Za odmowę przejścia na stronę Urzędu Bezpieczeństwa, wierność swoim ideałom i Polsce, a także NSZ został zamordowany przez komunistów w na początku lutego 1945 r.
Zachęcamy do zgłębiania dziejów polskiego podziemia antykomunistycznego, co umożliwi prowadzenie merytorycznego dialogu, na który jesteśmy otwarci.
Foto: narodowalodz.blogspot.com, de.wikipedia.org, Koszulka Żołnierze Wyklęci | Patoriots[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]