Filmowe środy z MŻW – repertuar na styczeń 2023

Filmy „Orzeł. Ostatni patrol”, „Rotmistrz Pilecki”, „Zieja” i „Cud Guadalupe” będzie można obejrzeć podczas „Filmowych śród z MŻW”. Seanse są bezpłatne, wejściówki można odebrać w kasie Muzeum lub zarezerwować telefonicznie.

„Orzeł. Ostatni patrol”
środa 4 stycznia, godz. 18:00

Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, polski okręt podwodny ORP „Orzeł” wyrusza w niebezpieczną misją na Morzu Północnym.

W jej trakcie napotka zagrożenia w postaci podwodnych min, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów. Załoga musi się zmierzyć z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem.

Jednak prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznym wnętrzu okrętu.

Gatunek: Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2022
Czas 104 min

Rotmistrz Pilecki”
środa 11 stycznia, godz. 18:00

„Rotmistrz Pilecki” to opowieść o życiu Witolda Pileckiego – jednego z najbardziej wyjątkowych bohaterów II wojny światowej, żołnierza Wojska Polskiego, członka ruchu oporu, ochotnika do KL Auschwitz oraz żołnierza podziemia antykomunistycznego.

Opowieść o rotmistrzu Pileckim zbudowana została z siedmiu aktów, które opowiadają o jego życiu. Twórcy starali się przejść przez całą jego drogę, od dzieciństwa, działalności harcerskiej, wojny w 1920 roku, życia w międzywojniu, prowadzenia gospodarstwa rolnego w latach 30., służby w kontrwywiadzie, w ruchu oporu, w Armii Krajowej, jego poświęcenia w KL Auschwitz, w końcu służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie po ostateczną walkę, jaką musiał podjąć Witold Pilecki.

„Zieja”
środa 18 stycznia, godz. 18:00

Film opowiada o legendarnym warszawskim kapłanie – ks. Janie Ziei, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu Komitetu Obrony Robotników.

Gatunek: Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2020
Czas: 108 min

„Cud Guadalupe”
środa 25 stycznia, godz. 18:00

Pierwszy kinowy film o objawieniach w Guadalupe. Prawie 500 lat temu Maryja zrobiła coś, co czyni tamte wydarzenia jednym z największych cudów w historii świata: zostawiła materialne dowody swoich odwiedzin.

Niektóre z nich udało się odkryć naukowcom dopiero niedawno i z miejsca uznano je za sensację. Są tak spektakularne, że w zderzeniu z nimi kruszeje najbardziej zatwardziała niewiara.

Twórcom „Cudu Guadalupe” udało się zachwycić nimi widza w przepięknej fabularnej opowieści. Dlaczego Maryja pięć wieków temu zostawiła wiadomość czytelną dopiero dla ludzi XXI wieku? Czy to Jej dar i argument dla nas na współczesny kryzys wiary?

Zupełnie przypadkowo odpowiedź na te pytania poznaje główny bohater filmu. John Martinez jest młodym i ambitnym reporterem z Los Angeles. Razem ze swoją żoną Mary spodziewają się właśnie pierwszego dziecka, a on dostaje do napisania artykuł o kulturze latynoamerykańskiej.

Siłą rzeczy musi się zmierzyć z legendą objawień Matki Bożej w Guadalupe. Sceptycznego początkowo Johna coraz bardziej pochłania śledztwo – do momentu, gdy dostaje tragiczną wiadomość… Czy wystarczy mu wiary, aby wymodlić cud?

Gatunek: biograficzny, dramat, religijny
Produkcja: USA