W nocy z 19 na 20 grudnia 1946 r. w walce z grupą operacyjną PUB z Ostrołęki wspieraną przez wojska I dywizji im. T. Kościuszki 3 Pułku Piechoty poległ przebywający na kwaterze konspiracyjnej Czesława Kruczyka w miejscowości Gnaty Dowódca AK-AKO-WiN Obwodu Ostrołęka kpt. Aleksander Bednarczyk, ps. Adam.
W 70-rocznicę śmierci bohatera Ziemi Ostrołęckiej w jego rodzinnej miejscowości Rzekuń odbyły się uroczystości upamiętniające. Współorganizowały je Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama”.
Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele władz i mieszkańcy Ostrołęki, Rzekunia, innych miast i miejscowości oraz członkowie rodziny kpt. Aleksandra Bednarczyka.
Uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu. Po jej zakończeniu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego poświęconego bohaterowi Ziemi Ostrołęckiej w reżyserii Sławomira Górskiego.
Produkcja powstała przy współudziale Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Następnie odbył się przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie spoczywają doczesne szczątki kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama”. Dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie bohatera z Rzekunia.
Aleksander Bednarczyk „Adam” urodził się w 1913 r. Ukończył podchorążówkę rezerwy piechoty, po czym został przydzielony do 33 pułku Strzelców Kurpiowskich w Łomży. Podczas kampanii wrześniowej walczył w jednostkach Obrony Narodowej.
W konspiracji od 1940 r. Na początku żołnierz ZWZ, później AK Obwodu Ostrołęka. Sprawował funkcje szefa wyszkolenia w komendzie obwodu. Uczestniczył w akcji „Burza”. W październiku 1944 r. aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Działdowie.
Skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci przez ścięcie toporem. W styczniu 1945 r. uciekł z obozu i wrócił do Ostrołęki, gdzie wznowił działalność konspiracyjną. W lutym tegoż roku został komendantem poakowskiej organizacji AKO w Obwodzie Ostrołęka.
Od września 1945 r. kierował Obwodem Zrzeszenia WiN Ostrołęka o krypt. „Dorota”. Od sierpnia 1945 r. wykonywał obowiązki prezesa Inspektoratu Mazowieckiego WiN, który obejmował powiaty Ostrołęka, Zambrów, Ostrów Mazowiecka, część powiatów Radzymin i Węgrów.
W listopadzie tegoż roku awansowany na podporucznika. Podporządkował sobie również organizacje poakowskie w powiecie Pułtusk. 1 czerwca 1946 r. awansowany do stopnia kapitana.
Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V kl., Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Krzyżem Walecznych.
Kpt. Aleksander Bednarczyk „Adam” jest patronem założonego w 2012 r. Stowarzyszenia Historii Ziemi Ostrołęckiej. W kwietniu 2014 r. Rada Miasta Ostrołęki nadała jego imię jednej z ulic miasta.