10 marca pracownicy MŻW odwiedzili Szkołę Podstawową w Kleczkowie, by poprowadzić warsztaty z cyklu „Amnestia 1947: historia niedotrzymanego słowa”. Była to już druga i mamy nadzieję nieostatnia, wizyta edukatorów w tejże placówce. Następnego dnia zajęcia odbyły się w urokliwe położonej Szkole Podstawowej w Przystani.
Wielokrotnie podkreślaliśmy, iż priorytetem naszego Muzeum jest łączenie zabawy z nauką. Z tych powodów, aby zaznajomić młodzież z niełatwym tematem powojennych dziejów Polski zastosowane zostały różnorodne metody i materiały dydaktyczne. Dla przykładu: za pomocą autorskich kart pracy uczniowie poznali kluczowe pojęcia oraz zaznajomili się z najważniejszymi postawieniami ustawy amnestyjnej. Za pomocą archiwalnych filmów i plakatów, zaprezentowane zostały realia minionych czasów oraz system działania propagandy.
Przede wszystkim podczas zajęć zaprezentowana została po raz pierwszy opracowana przez edukatorów MŻW gra karciana. Z jej pomocą zarówno starsi, jak i młodsi mogli wczuć się w trudności, z jakimi mierzyły się odziały partyzanckie (braki amunicji, schronienia, samotność etc.). Zasady rozgrywki były proste: spośród dostępnych kart uczniowie odrzucali te zasoby konieczne do wykonania określonej akcji (np. kartę „ciepła odzież” w odpowiedzi na nadejście zimy). W zmaganiach z talią trudno było wygrać – podobnie jak w życiu.
Podjęta przez muzealników próba wyjścia poza edukacyjny schemat została przyjęta z dużym entuzjazmem przez uczestników warsztatów, co daje wiele satysfakcji!
Pragniemy podziękować dyrekcji obu placówek i nauczycielom, a w szczególności Pani Małgorzacie Białobrzewskiej z SP w Kleczkowie za ciepłe przyjęcie i pomoc w prowadzeniu zajęć. Zapraszamy także do obejrzenia fotorelacji.
Po unormowaniu sytuacji epidemiologicznej w kraju, powrócimy do uczniów z nowymi pomysłami.
Do opracowania gry wykorzystano m.in. grafiki z serwisu SVG Repo.