W ramach naszej akcji „Rozświetlmy pamięć o Wyklętych” otrzymaliśmy wiele zdjęć z miejsc pamięci poświęconych Żołnierzom Niezłomnym.
Dziękujemy, że pamiętaliście o święcie 1 marca i wzięliście udział w naszej akcji. Poniżej publikujemy zdjęcia, które nam przesłano – a wykonano je nie tylko w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim, lecz także w Zakopanem, Lublinie czy… Australii. W akcję „Rozświetlmy pamięć o Wyklętych” zaangażował się m.in. Hufiec ZHP Ostrołęka – zuchy, harcerze i instruktorzy. Znicze w miejscach pamięci zapaliło łącznie 9 gromad i drużyn harcerskich z Ostrołęki oraz Myszyńca.
Niektóre fotografie nadesłano z… bardzo daleka. Zdjęcia przesłał nam aż z Australii Mark Obuchowski, syn Bogdana Obuchowskiego z 5. Brygady Wileńskiej.
Bogdan Obuchowski vel Zbigniew Cyrski „Zbyszek” służył m.in. pod rozkazami Zdzisława Badochy „Żelaznego”. Razem z dwoma innymi partyzantami 20 lutego 1949 r. w Neapolu wsiadł na statek i dotarł do Sydney, aby uciec przed komunistycznymi oprawcami. Tam też zmarł w 1994 roku.
1 marca w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Ostrołęce także uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klasy VIIc wraz z opiekunem zapalili znicz i minutą ciszy uczcili pamięć Żołnierzy AK.
„W ramach obchodów rocznicy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddaliśmy hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia niepodległościowego – napisano do nas ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie – Uczestnicząc w akcji „Rozświetlmy pamięć o Wyklętych”, uczennice naszej szkoły Oliwia Bucińska, Aleksandra Fabiańska, Wiktoria Krawczyk wraz z opiekunem Joanną Popławską udały się do grobów i miejsc pamięci, aby zapalić znicze. Wspólnie z ks. prałatem Kazimierzem Wołpiukiem – proboszczem parafii w modlitwie za zmarłych polecaliśmy Bogu Tych, którzy oddali swe życie po to, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.”
W akcję włączyli się także najmłodsi. Mowa o dzieciach z Przedszkola Samorządowego w Goworowie – konkretnie o grupie 4 i 5-latków, którym towarzyszyła wychowawczyni Barbara Ostrowska. Znicze zapalono na pomniku w parku w Goworowie, a także na cmentarzu w Goworowie, w miejscach, które upamiętniają żołnierzy z czasów II wojny światowej.
O Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pamiętało oczywiście Stowarzyszenie Historii Ziemi Ostrołęckiej oraz przedstawiciele Związku Sybiraków:
W ramach akcji „Rozświetlmy pamięć o Wyklętych” delegacja ze Szkoły Podstawowej w Przystani zapaliła znicze przy miejscu poległych żołnierzy w miejscowości Gleba” – napisała do nas z kolei Joanna Krukowska ze Szkoły w Przystani.
Tak natomiast 1 marca obchodzono w Wąsewie: „W miejscowym kościele odprawiona została Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, szczególnie zaś w intencji ppor. Aleksandra Kuleszy, pseud. „Krysia”, „Sławek”. To żołnierz wyklęty z gminy Wąsewo, który zginął w Rudzie. Kilka lat temu odsłonięto tam obelisk mu poświęcony. Po Mszy Św. przedstawiciele rodziny, delegacje ze szkól z terenu Gminy, Prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska i Wójt Gminy Wąsewo złożyli kwiaty pod obeliskiem w Rudzie.”
Kurpiowska Grupa Historyczna „Ostoya” także wzięła udział w naszej akcji:
Przesłały nam zdjęcia też osoby prywatne. „By pamięć nie umarła! Świeczka i lektura, by każdego dnia pamiętać o walce Bohaterów!” – napisała do nas pani Jola.