Poszukiwani, poszukiwana – historia jednej fotografii

Na wystawie stałej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych znajdzie się wątek poświęcony historii naszej siedziby – dawnego ostrołęckiego aresztu śledczego, a pierwotnie carskiego więzienia. Poszukujemy wszelkich materiałów dotyczących dziejów tego miejsca – wspomnień, dokumentów, fotografii, pamiątek. Zwracamy się przede wszystkim do ostrołęczan, do osób, których korzenie związane są z naszym miastem, lecz także do wszystkich, którzy mogą posiadać wiedzę na ten temat.

W 1929 roku, z okazji dziesięciolecia odzyskania niepodległości, wydano Księgę Jubileuszową Więziennictwa Polskiego. Znalazło się w niej m.in. zdjęcie przedstawiające zespół pracowników więzienia w Ostrołęce. Fotografie i informacje do księgi gromadzono korespondencyjnie od końca maja 1928 aż do jesieni 1929, stąd wiemy, że zdjęcie wykonano na przełomie tych lat.

Personel-więzienia.jpg (43 pobrania)

Co wiemy na temat osób widocznych na fotografii? W centrum siedzi Edmund Szwarc – naczelnik więzienia, który pełnił tę funkcję od 1 czerwca 1925 (został przeniesiony z więzienia w Piotrkowie i objął posadę po Józefie Jankowskim). Czwarty od lewej stoi Jan Dylewski. Obok Edmunda Szwarca, po lewej (w jasnym garniturze) siedzi prawdopodobnie Aleksander Nikitin (podsekretarz, przeniesiony z Łucka do Ostrołęki z dniem 1 stycznia 1927, po śmierci ostrołęckiego kancelisty Wacława Radgowskiego).

Ponadto na przełomie lat 1928/1929 w ostrołęckim więzieniu pracowali:

Ludwik Sowiar (dozorca)

Antoni Orłowski (dozorca)

Euzebiusz Balcerkiewicz (na zdjęciu miałby ok. 35 lat)

Michał Oświęcimski (dozorca)

M. (pełne imię nieznane) Szymanek (na zdjęciu miałby ok. 50-60 lat)

Jan Białek (dozorca)

Mieczysław Wróblewski (dozorca)

Feliks Trzciński (zwolniony z pracy w więzieniu w Ostrołęce z dniem 31 grudnia 1928)

Jan Rutkowski / Rudkowski (dozorca; przeniósł się z więzienia w Łucku do Ostrołęki z dniem 19 kwietnia 1929)

Powyższych nazwisk aktualnie nie jesteśmy w stanie przyporządkować do konkretnych osób na fotografii. Nie wiemy też nic na temat pani dozorczyni siedzącej po prawej stronie. Dlatego wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji osób na załączonym zdjęciu, podzielić się informacjami na temat wymienionych (lub innych) pracowników, zachęcamy do kontaktu z Muzeum:

tel.: 512 959 347;