W dniach 28 lutego – 2 marca obchodziliśmy w Ostrołęce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami w tych dniach i za to, że wspólnie oddaliśmy hołd walczącym o prawdziwą niepodległość Polski.
1 marca już po raz piętnasty był obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione przez Sejm w dniu 3 lutego 2011 r. Data obchodów ma wymiar symboliczny. Jest to rocznica stracenia członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym jego prezesa, ppłk Łukasza Cieplińskiego „Pługa”.
W uroczystościach wzięli udział m.in. J.E. biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który odprawił Mszę Świętą, kombatanci, major Franciszek Chrostowski, krewni Żołnierzy Wyklętych, doradca Prezydenta RP dr inż. Alvin Gajadhur, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wiceminister Marta Cienkowska, duchowni, ostrołęccy parlamentarzyści, prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski i samorządowcy, przedstawiciele Służby Ochrony Państwa, służb mundurowych, szkół, organizacji i stowarzyszeń, harcerze.
– Kiedy odszedł jeden okupant, przyszedł drugi, a oni dalej walczyli, nie padli na kolana – mówił o żołnierzach II konspiracji podczas uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego p.o. dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Karczewski. – Gdy się zastanowimy i zapytamy co nimi kierowało, skąd mieli tę siłę myślę sobie, że człowiek otrzymał wielki dar. Dar przekazywany z pokolenia na pokolenia, wszczepiany w serca, dusze, umysły. Ten dar to dar pragnienie wolności. To dar, który daje nam wybór. Chcieli żyć i umrzeć z podniesionym czołem. Tak też się stało. Bardzo wam dziękuję, że jesteście razem z nami i razem oddajemy im hołd. Cześć i chwała Niezwyciężonym!
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wiceminister Marta Cienkowska odczytała list od minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej.
– Powojenna rzeczywistość stawiała Polki i Polaków w obliczu niezwykle trudnych wyborów – mówiła Marta Cienkowska. – Niezgoda wobec zastanego porządku, wierność składanej przysiędze ścierały się ze strachem, wycieńczeniem i ludzką tęsknotą za zwyczajnym życiem. Pamiętajmy, że dzieje oporu wobec komunistycznej władzy to skomplikowane i wielowątkowe zagadnienie. Nazwa dzisiejszego święta upamiętnia żołnierzy, ale wydarzenia te były udziałem też kobiet i całych rodzin, odciskając ślad na pamięci następnych pokoleń. Niech historia lat 40. i 50. stanie się tematem spotkań i dyskusji, które kształtować będą w nas wrażliwość i otwartość na dialog. Chwała Bohaterom.
Niezwykle ważnym dla nas momentem było oficjalne przekazanie pamiątek po płk. Łukaszu Cieplińskim „Pługu” i otwarcie wystawy „Krzyż nieść dzielnie…”.
Przekazała nam je Szkoła Podstawowa nr 28 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie im. płk. Łukasza Cieplińskiego, którą reprezentowały dyrektor Dorota Chmura oraz wicedyrektor Marlena Duliban.
Wśród pamiątek znalazł się pierwszy gryps pisany przez „Pługa”, udało się także odczytać – po konserwacji- treść kolejnego.
W ciągu trzech dni obchodów zaprosiliśmy na wiele wydarzeń organizowanych przez nas na terenie Muzeum: