Podczas zbliżającego się spotkania porozmawiamy o dziejach ostrołęckiego muzealnictwa i kolekcjonerstwa na początku XX wieku. Będzie mowa o wybranych „okazach”, „unikatach” i „osobliwościach” z lokalnych kolekcji muzealnych i prywatnych oraz o późniejszych, tragicznych losach tych zbiorów. Poznamy również barwne grono osób związanych z ostrołęckim oddziałem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i działającym przy nim Muzeum Puszczańskim.
„Dzisiejsza Ostrołęka nie przedstawia ani dla historyka, ani dla etnografa zbyt wielkiej wartości: pamiątek historycznych nie ma prawie żadnych (…) Kościoły również nie są ani zbyt piękne, ani zbyt ciekawe” – tak w 1911 roku scharakteryzował miasto etnograf Kazimierz Moszyński*.
A jednak w programach wycieczek na Kurpie i do Ostrołęki nie brakowało atrakcji – pośród nich również zwiedzania lokalnego muzeum i prywatnych zbiorów. Wśród ostrołęczan byli zapaleni kolekcjonerzy i pasjonaci przeszłości, którzy wcielając się w przewodników umieli ożywić historię ukrytą w artefaktach.
Zapraszamy na Muzealną Środę po długim weekendzie majowym – w środę 8 maja, jak zwykle o godzinie 18:00, do siedziby Muzeum przy ul. Traugutta 19. Spotkanie poprowadzi Jolanta Żubrowska.
—
* K. Moszyński, Puszcza Myszyniecka, w: „Ziemia. Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany”, 1911, nr 47, s. 764-765, podp. „Kazimierz Ruski”.