Zapalmy znicze na grobach żołnierzy

Stowarzyszenie Grupa Wschód z Białegostoku organizuje kolejny raz w całej Polsce i za granicą akcję „Światło Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia odzyskania Niepodległości”. Włączyło się w nią i nasze Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Zapalając znicze i odmawiając modlitwę na grobach żołnierzy – nie tylko na cmentarzach, ale i w mniej znanych miejscach – chcemy pokazać, że pamiętamy o tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę na wszystkich frontach świata.

Ta szczytna akcja odbędzie się także w Ostrołęce – 10 listopada o godzinie 18:00. Jeśli zdecydujecie Państwo wziąć w niej udział (również na własną rękę, w innym terminie), udokumentujcie ten moment – wykonajcie zdjęcia, które później prześlijcie na nasz adres mailowy [email protected]. Nadesłane fotografie opublikujemy na naszej stronie internetowej i Facebooku, ukażą się też na profilu na Facebooku Stowarzyszenia Grupa Wschód.

Poniżej zmieściliśmy listę miejsc, przy których możemy zapalić znicze w naszym regionie:
Cmentarz Komunalny (ul. Krańcowa):

1. Tablica Pamiątkowa Katyń-Smoleńsk-Siewiernyj
  2. Pomnik Golgota Wschodu

Cmentarz Parafialny (ul. Kurpiowska):

1. Symboliczny grób/pomnik Sybiraków
  2. Symboliczny grób/pomnik ofiar gestapo
  3. Grób Nieznanego Żołnierza
  4. 4 zbiorowe mogiły Poległych w Obronie Ojczyzny w Walce z Hitlerowskim Najeźdźcą w 1939 r.
  5. Grób pięciu żołnierzy antykomunistycznego podziemia zamordowanych przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu terroru 2 marca 1946 r. (Bolesław Gnoza, Bronisław Lis, Władysław Prusaczyk, Ludwik Trzciński, Dominik Trzciński)
  6. Grób rodziny Wojciechowskich powstańcy styczniowi
  7. Grób zbiorowy policjantów zamordowanych przez czerwonoarmistów w 1920 r.
  8. Ksawery Franciszek Kochanowski (1808-1860) właściciel dworu Kordowo koło Ostrołęki, powstaniec z 1831 r., uczestnik bitwy pod Ostrołęką, podpułkownik
  9. Tytus Jedliński (1841-1905) – pułkownik wojsk carskich, inżynier w zakresie budowy dróg
  10. Lucjan Majewski (1884-1920)rozstrzelany przez żołnierzy Armii Czerwonej wycofującej się spod Warszawy po „Cudzie na Wisłą”.
  11. Alfons Babich (1855-1932) – pułkownik służący w wojsku carskim, uczestnik
    I wojny światowej, w 1918 r. uzyskał stopień generała Wojska Polskiego.
  12. Adam Folik (1926-1945) kapral wojsk saperskich, poległ przy rozminowywaniu Ostrołęki.
  13. Karol Gwoźdź (1923-1946) – starszy saper, zginął podczas rozminowywania okolicy obecnego stadionu sportowego.
  14. Władysław Krzyśko (?-1946) zginął „na polu chwały”.
  15. Henryk Krauze (1912-1991) – artysta malarz, projektant, pedagog, działacz turystyczny i społeczny, podporucznik Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej, więzień oflagów w czasie II wojny światowej, nauczyciel wychowania fizycznego
    i wychowania plastycznego.
  16. Kazimierz Karaszewski (1918-1996) – uczestnik kampanii wrześniowej,
    pilot 317 Dywizjonu Myśliwskiego Wileńskiego i 309 Dywizjonu Ziemi Czerwińskiej, współtwórca sztandaru Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie.
  17. Janina Karaszewska (1918-2007) – żołnierz AK, więzień obozów koncentracyjnych, autorka wspomnień z obozów, bibliotekarka w Liceum Pedagogicznym.
  18. Edward Gruszka (1926-2014) – porucznik Wojska Polskiego, prezes ostrołęckiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
  19. Czesław Hładki (1922-2017) – kresowiak, działacz społeczny, żołnierz
    Armii Krajowej, członek Światowego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, w latach 1992-2009 skarbnik ostrołęckiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.
  20. Jan Radwański (?-2017) – żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność
    i Niezawisłość, radny Miasta Ostrołęki dwóch kadencji w latach 1990-1998.
  21. Rzekuń – Grób kpt Aleksandra Bednarczyka „Adama”
  22. Rzekuń – Miejsce pamięci marynarzy i ułanów poległych w 1920 roku
  23. Kruki Grób gen. Kickiego
  24. Pomnik Szarży gen. J Bema

Pomniki w różnych lokalizacjach na terenie miasta:

1. Pomnik II Wojny Światowej (ul. Padlewskiego),
  2. Pomnik Pamięci Pomordowanych w latach 1939-1945 Ofiar terroru hitlerowskiego (ul. Poległych,
  3. Pomnik/Mogiła Czwartaków Poległych w Bitwie 26 maja 1831 r. (ul. Staszica),
  4. Płyta upamiętniająca ofiary II Wojny Światowej (skwer przy placu
    Wyszyńskiego),
  5. Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego (ul. Kopernika),
  6. Pomnik Ofiar Terroru Hitlerowskiego w Latach 1939-1944 (ul. 11 Listopada),
  7. Pomnik pamięci żołnierzy Polskiego Państwa, którzy oddali życie w latach
    1939-1956 w walce o Wolność i Niepodległość Ojczyzny – zwany pomnikiem Armii Krajowej (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 15),
  8. Pomnik Pamięci Mieszkańców Ziemi Ostrołęckiej Poległych za Wolność Ojczyzny (ul. Hallera),
  9. Pomnik Pamięci Żydów Byłych Mieszkańców Ostrołęki (ul. Poznańska 34),
  10. Pomnik Pomordowanym przez Hitlerowców w latach 1939-1945 przy WUP
    (ul. Poznańska).
  11. Pomnik Mieszkańcom Ostrołęki oraz Wszystkim Polakom Którzy Budowali Niepodległość i Oddali za Nią Życie w 100-lecie Odzyskania Niepodległości
    (ul. ks. Pędzicha).
  12. Pomnik 5 Pułku Ułanów Zasławskich (Aleja Wojska Polskiego).
  13. Pomnik Kolejarzom Węzła Ostrołęckiego (Plac Dworcowy).

Fot. Pixabay