Wierni przysiędze

0
2129

Piotr Czartoryski

Żołnierze wyklęci, armia polska. To nie byli partyzanci, jacyś leśni, lecz najprawdziwsi żołnierze polskiej armii- powiedział prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. Przemawiając przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego w Ostrołęce, prezydent Kotowski zauważył, że Żołnierze Wyklęci byli ludźmi najbardziej wiernymi przysiędze i wyznawanym ideałom.
– To żołnierze, którzy najpierw przeżyli koszmar wojny z Niemcami, a potem stanęli do walki z nowym okupantem. Musimy o tym mocno w sercach pamiętać – powiedział Kotowski. Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczął III Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, w którym wzięło udział ponad dwieście osób, na czele z prezydentem Kotowskim, który biegł z numerem 1.

Następnie przed siedzibą powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych odsłonięto uroczyście makietę muzeum, która zostanie zaprezentowana również w parlamencie.

– Mam nadzieję, że siłami nas wszystkich w tym miejscu powstanie muzeum, które upamiętni niezwykłych bohaterów naszej Ojczyzny. Ludzi, którzy mogą być dla nas inspiracją i za których każdy z nas powinien się modlić i o nich pamiętać – powiedział Janusz Kotowski. Kolejnym punktem dzisiejszych uroczystości była Msza św. w sanktuarium pw. św. Antoniego pod przewodnictwem ks. infułata Zygmunta Żukowskiego.
Kapłan podkreślił w swoim wystawieniu, że Polacy powinni być dumni z Żołnierzy Niezłomnych i wdzięczni za ich bohaterstwo, oddanie i umiłowanie Ojczyzny.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przemaszerowali na skwer prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego, gdzie odbył się Apel Pamięci, a poszczególne delegacje złożyły przed monumentem kwiaty i zapaliły znicze.