Spektakl o Baczyńskim i film „A więc wojna!” w innych terminach

Z przyczyn niezależnych od nas zmianie uległy terminy dwóch wydarzeń organizowanych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Spektakl „A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim” odbędzie się w czwartek 6 października, o godz. 18.00

Film „A więc wojna!” wyświetlimy w naszym kinie w piątek 7 października o godz. 18.00.

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny. Wszystkie do tej pory wydane bilety zachowują ważność. Przepraszamy za utrudnienia.

„A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”:

Oparty jest na motywach poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Żona Krzysztofa, Barbara, spotyka po jego śmierci gimnazjalnego profesora męża. Spotkanie w scenerii Powstania Warszawskiego wyzwala w nich wspomnienia i chwilowy wybuch radości. Powrót do gimnazjalnych lat pełen humoru i szczenięcych wygłupów szybko jednak zostaje przytłoczony przez wojenną rzeczywistość.

Profesor i Barbara wspólnie przeżywają śmierć Krzysztofa i dzielą los powstańców, zmierzając do zaskakującego końca. Tekst składa się w całości z wierszy i prozy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Pośród prezentowanych wierszy znajdują się między innymi: „Dwie miłości”, „Spotkanie”, „Wyroki”, „Pokolenie” czy „Elegia o chłopcu polskim”. W spektaklu usłyszymy piosenki do muzyki Zygmunta Koniecznego i Andrzeja Zaryckiego, śpiewane niegdyś przez Ewę Demarczyk.

Bezpłatne wejściówki można otrzymać w kasie Muzeum. Spektakl będzie można obejrzeć w sali kinowo-widowiskowej.

Scenariusz i reżyseria – Przemysław Tejkowski,
Występują – Adrianna Kieś i Przemysław Tejkowski,
Muzyka – Jacek Chrobak

Film „A więc wojna!”:

To przejmujący film, w którym naoczni świadkowie opowiadają o osobistych przeżyciach z sierpnia i września 1939 roku, a tłem historii są niepokazywane wcześniej szerszej publiczności archiwalne materiały filmowe.

Materiały te zestawione zostały z obrazami zarejestrowanymi w 1939 roku przez niemieckie ekipy filmowe – niewykorzystanymi dotychczas fragmentami propagandowego filmu Fritza Hipplera „Feldzug in Polen” – oraz fragmentami radzieckiego filmu „Wyzwolenie” Ołeksandra Dowżenki.

Film zrealizował Instytut Pileckiego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.