Porozumienie o współpracy z Zakładem Karnym

W środę 19 października dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski podpisał porozumienie z dyrektorem Zakładu Karnego w Przytułach Starych mjr. Andrzejem Pawluczukiem. Zakłada ono współpracę i włączenie się w resocjalizację więźniów. Już w listopadzie odbędzie się u nas spektakl przygotowany przez osadzonych poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Porozumienie jest wynikiem wzajemnych planów dotyczących organizowania inicjatyw społecznych, angażujących osoby pozbawione wolności w celu ich readaptacji i przywrócenia społeczeństwu.

Ma ono na celu zwiększenie efektywności oddziaływań resocjalizacyjnych i readaptacyjnych skazanych poprzez propagowanie wartości patriotycznych, zajęcia edukacyjne o charakterze historycznym, które mają za zadanie kształtowanie wśród osadzonych postaw prospołecznych.

Przedmiotem porozumienia jest też wspólne organizowanie, inspirowanie i wspieranie inicjatyw społecznych dla mieszkańców miasta oraz osób zwiedzających.

Zakłada ono również prowadzenie zajęć edukacyjnych, kształtowanie społecznie pożądanych postaw u osób pozbawionych wolności, odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych, poprzez m. in. działania z zakresu edukacji historycznej, zarówno na terenie Zakładu Karnego, jak i Muzeum.

Na terenie naszej placówki funkcjonował przed laty Areszt Śledczy. 30 lipca 2012 roku został on zniesiony, utworzono w jego zastępstwie Zakład Karny w Przytułach Starych.

Fot. Zakład Karny w Przytułach Starych