Pierwsze posiedzenie nowej Rady Muzeum

14 maja 2021 r. minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński powołał Radę przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W środę 14 lipca 2021 r. odbyło się jej pierwsze posiedzenie. Obecnością swoją zaszczycił nas sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin.

– Taką efektywną politykę pamięci można prowadzić przez trwałe instytucje, które prezentują wystawę stałą, organizują wystawy czasowe, publikują czasopisma, książki, organizują seminaria, konferencje, debaty historyczne – mówił Jarosław Sellin. – Temat Żołnierzy Wyklętych zaczyna mieć opiekę instytucjonalną w Polsce. Bardzo się z tego cieszymy, bo chyba wszyscy odczuwaliśmy przez ostatnie kilkanaście lat, że temu kawałkowi polskiej historii, epopei Żołnierzy Wyklętych, po prostu taka instytucja i pamięć się należą. Wszystkim, którzy się do tego przyczynili, a Państwu, którzy zechcieli wesprzeć swoją pracą Radę Muzeum, chciałbym serdecznie podziękować.

Na pierwszym posiedzeniu Rady pojawiło się dziewięcioro jej członków. Wszyscy oni otrzymali z rąk Jarosława Sellina akty powołania do Rady Muzeum.

Następnie dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski opowiedział o bieżących zadaniach Muzeum, powstawaniu wystawy stałej i sali kinowej, a także o planach na przyszłość.

– W moim przekonaniu pan prof. Piotr Gliński powołał fantastyczny skład Rady – mówił Janusz Kotowski. – Będziemy wdzięczni za wszystkie podpowiedzi, uwagi, za czuwanie nad postępującymi pracami. Mam nadzieję, że w tym roku, również przy Państwa pomocy, dokończymy wszystkie prace inwestycyjne, budowalne i organizacyjne.

Była też dyskusja, podczas której członkowie Rady Muzeum mieli sporo pytań o trwające prace – i budowlane, i te związane z tworzeniem wystawy stałej, i te organizacyjne. Podzielili się też swoimi cennymi spostrzeżeniami i wizją Muzeum. Zadeklarowali pomoc przy jego powstawaniu.

Po skończonym posiedzeniu zaprosiliśmy członków Rady do zwiedzania wykonanej części wystawy stałej.

W skład Rady Muzeum wchodzą:

• dr Izabela Maria Bogucka
  • poseł Arkadiusz Czartoryski
  • Arkadiusz Gołębiewski – reżyser i producent filmowy, pomysłodawca i twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”
  • dr Kazimierz Krajewski
  • dr Tomasz Łabuszewski
  • Jacek Łuba – radny Miasta Ostrołęki, przewodniczący Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji
  • Karol Madaj – dyrektor Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
  • senator Robert Mamątow
  • dr Karol Nawrocki – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Kajetan Rajski – prawnik i redaktor naczelny Kwartalnika „Wyklęci”
  • dr Wojciech Stanisławski