Osadzeni wystawią spektakl o Łukaszu Cieplińskim „Pługu”

Zapraszamy na spektakl „Grypsy Łukasza Cieplińskiego do żony i syna z celi śmierci”. Wystąpią w nim osadzeni z Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Wstęp bezpłatny.

We wtorek 15 listopada o godz. 18.00 wystawiony zostanie w sali kinowej Muzeum spektakl „Grypsy Łukasza Cieplińskiego do żony i syna z celi śmierci”.

Łukasz Ciepliński „Pług” uczestniczył w wojnie obronnej w 1939 roku. Zaangażowany był też w konspirację antysowiecką. Był prezesem IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został aresztowany, a później poddany torturom.

Sąd komunistyczny skazał go na pięciokrotną karę śmierci. Został zamordowany w mokotowskim więzieniu w Warszawie dnia 1 marca 1951 roku.

Łukasz Ciepliński miał żonę Jadwigę i syna Andrzeja, który urodził się w 1946 roku.

Na spektakl zapraszają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zakład Karny w Przytułach Starych i Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.