Przedstawiciele Muzeum Żołnierzy Wyklętych z dyrektorem Januszem Kotowskim wzięli udział w ostrołęckich obchodach 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Po mszy świętej odprawionej w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem Golgota Wschodu.
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 13 kwietnia 1943 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy w Berlinie, poinformowano o odkryciu grobów w Katyniu.
Radio Berlin podało dodatkowe informacje ze Smoleńska na temat identyfikacji odnalezionych ciał żołnierzy. Czterdzieści siedem lat później od tych wydarzeń, Związek Sowiecki przyznał się do masowego mordu na polskich jeńcach.
11 kwietnia 1943 r. po raz pierwszy niemiecka agencja informacyjna Transocean poinformowała (na podstawie raportu niemieckich władz w Smoleńsku) o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3.000 oficerów polskich”.
Decyzję o rozstrzelaniu więźniów obozów znajdujących się na terenie Związku Sowieckiego podjęło 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne WKP(b). Na mocy tej samej decyzji zamordowano ok. 7300 Polaków przetrzymywanych przez NKWD w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.
3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu następnych sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców.
Zabiegi komunistów mające na celu wymazać prawdę o Zbrodni Katyńskiej nie powiodły się, a po 1989 r. zaczęły powstawać liczne inicjatywy upamiętniające te tragiczne wydarzenia.
Jedną z nich jest program „Katyń… ocalić od zapomnienia” pod patronatem Prezydenta RP, który poprzez sadzenie Dębów Pamięci ma przypominać wszystkie ofiary Mordu Katyńskiego.