O ludziach zniszczonych przez totalitaryzm

Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaprasza na spotkanie z profesor Izabelą Łapińską, autorką projektu „Ślad pamięciowy”. To głęboko poruszający projekt artystyczno-historyczny prezentujący portrety osób represjonowanych.

Spotkanie z profesor Izabelą Łapińską odbędzie się w piątek 19 maja w sali kinowo–konferencyjnej. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny.

Weźmie w nim także udział dr Joanna Żelazko – naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznychz IPN oddział w Łodzi, a w części artystycznej wystąpią aktorzy Mirosława Marcheluk i Ryszard Mróz.

Projekt „Ślad pamięciowy” to rejestracja ludzi niszczonych przez systemy totalitarne, ludzi, którzy przeżyli piekło wykluczenia i milczenia, którzy w imię ideałów i wartości doznali bólu i poniżenia.

Projekt składa się z trzech części – to zesłańcy na Sybir, to dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty i to także więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej.

Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi – dzisiaj liceum nr XII. To licealiści, którzy za ulotki o okupancie radzieckim otrzymali w wojskowym sądzie 40 stronicowe wyroki i do 15 lat ciężkiego więzienia.

Z każdym z bohaterów fotograf Izabela Łapińska spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów trzymających własnoręcznie napisane swoje imię i nazwisko. To portrety en face i z profilu. Wspomnienia przepisała, a potem poprosiła dzieci, by przeczytały historie, które ponownie zostały nagrane.

Wystawa gościła już w galerii FF w Łodzi, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, w Muzeum Kresów w Lubaczowie, a w 83. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir towarzyszyła jako instalacja Biegowi Pamięci Sybiru w Białymstoku i we Wrocławiu.

1 marca w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych została pokazana o zmroku, w lesie brzozowym w Łodzi. Każda fotografia zawisła na osobnym drzewie, z autonomicznym oświetleniem i z własnym dźwiękiem czytanych przez dzieci poruszających zeznań.

Patronat honorowy na projektem „Ślad pamięciowy” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Łódzki oraz  IPN oddział w Łodzi, a medialny TVP Historia.