Nowe nabytki naszego Muzeum

0
1185

Transporter opancerzony BTR-60PB oraz armatka wodna Jelcz 420 Hydromil to najnowsze nabytki Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Pojazdy są również największymi eksponatami, jakimi obecnie dysponujemy. Zostały one przekazane nam pod koniec stycznia 2019 przez Komendę Główną Policji w Warszawie.

Pojazdy mają ponad 30 lat, ale są w dobrym stanie. Posiadają niski i udokumentowany przebieg. Jak zapewniono nas, napędzana 2,5 litrowym motorem wołgi pompa armatki wodnej jest dalej sprawna. Nie mniej interesujące są szczegóły technologiczne transportera. Napędzają go dwa silniki benzynowe, które – jak się dowiedzieliśmy – bardzo dobrze współpracują z instalacjami LPG. BRT posiada także wspomaganie kierownicy, trzeba jednak zaznaczyć, że nie działa ono w trakcie naciśnięcia pedału sprzęgła. Zmiana biegu przed skrętem jest więc koniecznością.

Ciekawostką jest fakt, że armatka wodna „wystąpiła” w filmie. W 2011 r. znalazła się na planie „80 milionów” – osadzonej w realiach PRL-u komedii sensacyjnej w reż. Waldemara Krzystka. Możemy ją zobaczyć podczas scen przedstawiających manifestacje uliczne.

Za przekazanie pojazdów składamy podziękowania Komendzie Głównej Policji w Warszawie, a w szczególności dyrektorowi Biura Historii i Tradycji KGP nadkom. Krzysztofowi Musielakowi. Wyrazy wdzięczności za wsparcie techniczne kierujemy również do Miejskiego Zakładu Komunikacji Spółka z o.o. w Ostrołęce.