Niepodległość: pierwsze kroki – mini-wystawa

Warsztaty edukacyjne „Niepodległość: pierwsze kroki”, prowadzone przez edukatorów MŻW, odbyły się między 12 a 20 lutego. 6 marca w Szkole Podstawowe im. Jana Pawła II w Młynarzach miało miejsce podsumowanie zajęć oraz zaprezentowanie mini-wystawy, w której wykorzystano efekty pracy i przemyślenia uczniów. Traktuje ona o głównych problemach pierwszego roku niepodległości Rzeczpospolitej.

O projekcie edukacyjnym realizowanym w SP w Młynarzach już informowaliśmy. Dziś temat rozwijamy. 6 marca odbyło się w placówce otwarcie mini-wystawy planszowej. Obecnie jest ona dostępna w szkole. Jak zostaliśmy poinformowani – wystawa będzie pokazywana podczas innych lokalnych inicjatyw.

Wernisaż zbiegł się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji grono pedagogiczne oraz uczniowie przygotowali akademię, obejmującą m.in. program artystyczny. Podopieczni placówki wykazali się wysoką muzykalnością. Uczniowie zaprezentowali takie utwory jak „Miejcie nadzieję” czy „Biały Krzyż”. Uroczystość poprowadziła dyrektor szkoły Katarzyna Brzuzy.

Otwarcia wystawy dokonali: poseł Arkadiusz Czartoryski, wójt Adam Rupiński oraz dyrektor MŻW Jacek Karczewski. W swoich okolicznościowych wystąpieniach podkreślili rolę takich projektów jak „Niepodległość: pierwsze kroki” w kształtowaniu postaw oraz poszerzaniu wiedzy dzieci i młodzieży.

Podziękowali podopiecznym szkoły oraz inicjatorom akcji – Kółku Rolniczemu NadNarwianki z Sielunia oraz SP w Młynarzach.

Na wystawę złożyło się osiem plansz nawiązujących do kluczowych wydarzeń pierwszego roku niepodległości. Autorzy podzielili je na dwie grupy – wydarzenia o charakterze politycznym oraz wydarzenia społeczno-kulturalne.

W pierwszej kategorii znalazły się takie zagadnienia jak: rząd Ignacego Jana Paderewskiego, wybory do Sejmu Ustawodawczego czy początki walk o granice II RP, w drugiej zaś poruszone zostały wątki: oświaty, powstania Polskiego Czerwonego Krzyża, początków polskiego sportu itp.

Obok materiałów archiwalnych do opracowania tablic wykorzystano autorskie prace uczestników projektu. Znalazły się wśród nich: rysunki, flagi z bibuły, schematy, mapy, a także pierwsze próby w nauce kaligrafii. Na planszach pojawiły się uzupełnione przez uczniów memy, prezentujące przeszłość z przymrużeniem oka. Materiał dopełniły zdjęcia z warsztatów.

Wystawa została opracowana przez przedszkolaków i uczniów SP w Młynarzach oraz edukatorów MŻW: Darię Deptułę, Macieja Kordasa, Jolantę Żubrowską.

Jej pomniejszoną wersję (format A3) można zobaczyć tutaj.