Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – program obchodów w Ostrołęce

Wkrótce obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zachęcamy do zapoznania się z programem obchodów tego święta w Ostrołęce.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca. Właśnie tego dnia, w 1951 r., w mokotowskim więzieniu komuniści rozstrzelali przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Zamordowani zostali prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński „Pług” oraz jego bliscy współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała zakopano w nieznanym miejscu.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nasze muzeum przygotowało blok wydarzeń, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

W programie znaleźć można m.in. koncert „Panny Wyklęte”, seanse w kinie, wykład historyczny, promocję książki o NZW na Mazowszu Północnym, debatę oksfordzką i Bieg Tropem Wilczym.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane na terenie placówki jest bezpłatny – wcześniej należy jednak odebrać bilet wstępu w kasie muzeum lub zarezerwować go, dzwoniąc pod numer 510 139 061 (odbiór biletów najpóźniej 30 minut przed wydarzeniem). Wyjątkiem jest Bieg Tropem Wilczym – aby wziąć w nim udział, trzeba wnieść opłatę startową.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce
program:

wtorek 28 lutego

18.00 – Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych i wszystkich Obrońców Ojczyzny (Kościół pw. NMP w Ostrołęce)

środa 1 marca – niedziela 5 marca

bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej muzeum i ekspozycji czasowych

środa 1 marca

12.00 – Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem pocztów sztandarowych i grup rekonstrukcyjnych (dziedziniec muzeum)

12.20 – Wykład historyczny: „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie naszej historii” (sala kinowo-konferencyjna)

18.00 – Film „Wyklęty” (sala kinowo-konferencyjna)

czwartek 2 marca

11.00 – Debata oksfordzka, której teza brzmi: „Włączenie się w realizację powojennej odbudowy kraju było dla polskich patriotów właściwszym wyborem niż walka zbrojna” (sala kinowo-konferencyjna)