Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaburzyła pandemia koronawirusa. Wiele osób pamiętało jednak o żołnierzach walczących z okupantem sowieckim. Dziękujemy za udział w uroczystościach oraz akcjach organizowanych przez nasze Muzeum.
Apel i msza
Rankiem 1 marca na placu Muzeum odbył się uroczysty apel – relacjonowało go m.in. TVP3 Warszawa i TVP3 Białystok. Wieczorem w kościele farnym w Ostrołęce odbyła się msza w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Po niej delegacje udały się przed pomnik poświęcony ofiarom terroru komunistycznego, gdzie zapalono znicze, złożono kwiaty.
Muzealna lekcja online
Pracownicy naszego działu edukacji i promocji przeprowadzili też lekcję muzealną online. W sieci spotkali się z uczniami klas 5-7 Niepublicznej Szkoły Podstawowej Aleksander w Siedlcach.
Rozświetlmy pamięć o Wyklętych
W ramach akcji „Rozświetlmy pamięć o Wyklętych” otrzymaliśmy wiele zdjęć od organizacji, stowarzyszeń, harcerzy, szkół i przedszkoli, ale także od osób prywatnych, którzy postanowili zapalić znicz w miejscach pamięci i w ten sposób oddać hołd walczącym o niepodległość Polski.
Uroczystości na „Łączce” w Warszawie
Na „Łączce” w Warszawie miały miejsce uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w których wzięli udział także przedstawiciele naszego Muzeum.
Kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych w Warszawie to miejsce, gdzie po kryjomu chowano zamordowanych w latach 1948–1956 Polaków. Znajduje się tam Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych, w którym spoczywają znalezione szczątki kilkudziesięciu Niezłomnych.
W czasie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypominaliśmy o wielkiej ofierze poniesionej przez żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Mówiliśmy również o misji naszego Muzeum w różnych mediach.
– Nasi bohaterowie to ludzie z krwi i kości, którzy doświadczali różnych, życiowych przeżyć. Mieli uczucia i emocje. W chwili próby wybrali to, co dla ojczyzny najważniejsze, często poświęcając swoją codzienność – mówił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski, który był gościem audycji Poranka Dwójki emitowanej 1 marca.